Počasie preverilo účastníkov Tatranského fotomaratónu 2013

Tatranský fotomaratón 2013 so sebou priniesol nielen novú kategóriu HORY, ale aj preveril fotografické zručnosti súťažiacich účastníkov podujatia. Tretí ročník bol v znamení premenlivého počasia. To sa podpísalo aj pod počet odovzdaných fotografických sérií. Z bezmála tridsiatky súťažiachtivých fotografov a milovníkov prírody odovzdalo svoje práce len približne polovica. No na kvalite podujatia to neubralo.

Súťažiaci došli z celého Slovenska a dokonca aj z Českej republiky. V kategórii MESTO mali účastníci stvárniť témy: jesenné impresie, tu som zablúdil, chodníčky a cestičky, lyže, Tatry, história, objavil som, najkrajší dom Tatier, les v meste – mesto v lese a tu sa cítim dobre za 8 hodín na 8 fotografiách. V náročnejšej  kategórii HORY to boli zas témy: harmónia, farebnosť, reťaze, hrebene, na chate, prebúdzanie, pocta skale a nespútané, s ktorými sa museli súťažiaci vysporiadať behom 30 hodín. Viacerí z fotografov využili možnosť prespania na vysokotatranskej chate, bezplatnú návštevu lyžiarskeho múzea v Tatranskej Lomnici, ako aj vyzdvihnutie si čerstvých syrových korbáčikov či dopriatie si šálky kávy, ktoré boli príjemnými sprievodnými bonusmi pre súťažiacich. Sobotný priebeh podujatia bol natáčaný Rozhlasom a televíziou Slovenska, čoho výsledkom je dokumentárna reportáž z preteku.

Prvý súťažný deň bol ukončený premietaním dvadsiatky outdoorových filmov, ktoré si okrem fotomaratóncov nenechala ujsť ani verejnosť či ubytovaní turisti. Po skončení premietania nasledovala krátka diskusia o fotografovaní a športoch na horách. Súčasťou podujatia bola aj autorská výstava fotografií Tibora Škandíka pod názvom Hory a lesy, ktorá dotvárala miesto vyhlásenia tém i odovzdávania fotografických prác.

Súťaž je už medzičasom vyhodnotená a všetky odovzdané fotografie sú zverejnené na webovej stránke podujatia. Ocenení budú autori prvých 3 najlepších kolekcií fotografií pre každú kategóriu zvlášť. V sobotu 19. októbra 2013 o 16:00 hod. prebehne vernisáž výstavy, kde sa uskutoční aj odovzdanie cien. Vernisáž aj s malým pohostením bude prebiehať v Horskej klubovni (Švajčiarsky dom) v Starom Smokovci. Ocenení súťažiaci si odnesú bohaté cenové portfólio od trojdňových pobytov v Šľachtickom apartmáne, cez hodnotné vecné ceny až po darčekové poukazy. Fotografie z priebehu súťažnej časti podujatia, ako aj ostatné informácie sú k dispozícii na www.fotomaraton.hory.sk.