Tiesňavy – brána do Vrátnej doliny

Tiesňavy sú národnou prírodnou rezerváciou v Krivánskej Malej Fatre. Tá sa – ak prechádzate od Terchovej do Štefanovej alebo do Vrátnej doliny – skutočne nedá prehliadnuť.

Tiesňavy sú typické najmä svojimi nápadnými skalnými útvarmi vytvorenými dlhodobým pôsobením vody na vápencové a dolomitové podložie. Preteká nimi riečka Varínka, ktorá, hoci nevyniká veľkosťou, má vďaka výrazným terénnym rozdielom vysoký erózny potenciál. Najznámejším skalným útvarom je kamenný Mních. Ďalej tu môžeme vidieť útvary pripomínajúce napríklad Ťavu, Krokodíla, Jánošíkovu posteľ či Organy. V Tiesňavách ale nie sú zaujímavé iba skalné útvary. V doline Obšívanka, ktorá je súčasťou Tiesňav hniezdi Orol skalný. Vďaka klimatickej inverzii tu zasa môžeme nájsť typickú vysokohorskú flóru a to napriek tomu, že Tiesňavy sú vysoké iba necelých 600 m n. m.

Tiesňavy

Tiesňavy sa nachádzajú asi kilometer za Terchovou v smere na Vrátnu dolinu. Sú východiskom značených chodníkov na Boboty a ďalej na Jánošíkove diery či dokonca Veľký a Malý Rozsutec. Na opačnú stranu zas vedie chodník na Malé nocľahy. Ak máte čas a patričnú kondičku, dostanete sa z Tiesňav po značených chodníkoch aj do Vrátnej doliny, prípadne až na Chleb či Veľký Kriváň. Ak chcete toto na prírodné krásy nesmierne bohaté miesto vychutnať čo najlepšie, hľadajte ubytovanie v Terchovej, Štefanovej alebo v okolitých dedinkách či osadách, ktorých je tu neúrekom.

Tiesňavy

Tiesňavy

Tiesňavy

Tiesňavy

Tiesňavy

Tiesňavy

Tiesňavy

Text: Denisa Kureková
Foto: Dano Kurek