Batoľa na Chlebe

Do Terchovej sme sa vybrali s našou vtedy deväťmesačnou dcérou. Po tom, ako sme úspešne zvládli Jánošíkove diery, rozhodli sme sa pre väčší kus koláča – hrebeňovku na Chleb.

Nie sme takí tyrani, aby sme s bábätkom na Chleb šliapali z Vrátnej, odkiaľ je jedno z východisiek túry na Chleb. Našim cieľom bola ľahká hrebeňovka od Snilovského sedla (1524 m n.m.) kam nás z Vrátnej (750 m n.m.) vyviezla kabínková lanovka.

Zo sedla sme sa vybrali po červenej značke – ale v podstate je to po holom hrebeni na kopček – na vrchol Chlebu, ktorý leží vo výške 1646 m n.m.

Na vrchole sme sa dlho nezdržali, pretože tu dosť fúkalo a najmä bolo tu ľudí ako kedysi v zelovoci pred Štedrým dňom. Ďalej sme pokračovali po hrebeni červenou značkou smerom na Hromové a Poludňový grúň.

Až na Poludňový grúň sme sa napokon nedostali, pár sto metrov za Hromovým sme sa otočili a vrátili do sedla za Hromovým odkiaľ po žltej značke traverzom po nepríjemnom suťovom teréne (zato príjemne olemovanom čučoriedkami) a následne peknou cestičkou v nízkom poraste po modrej značke sa dá dostať k Chate pod Chlebom (1415 m n.m.).

Na chate sme sa občerstvili a najmä trošku zmenili prostredie. Odtiaľ sme sa vydali širokou cestou späť k lanovke, ktorá nás zviezla zo Snilovského sedla do Vrátnej.

Na túru sme si zobrali turistický nosič na dieťa, no už v Snilovskom sedle sme po veľkých protestoch malú turistku preložili do šatky, v ktorej bola viac zvyknutá a dokázala v nej aj bez problémov zaspať. Turistický nosič prišiel na rad až pri ceste na Chatu pod Chlebom a pri spatočnej ceste do Snilovského sedla.

V prípade, že sa vyberiete s batoľaťom do hôr, určite dieťa oblečte viac ako sa vám zdá potrebné a ešte zoberte niečo navyše, pretože jednak vo vyšších polohách býva chladno a veterno, ale tiež dieťa sa v nosiči nehýbe a ľahšie môže prechladnúť. Z vlastných skúseností odporúčam viac tenších vrstiev, ktoré sa dajú vhodne kombinovať prípadne použiť všetky. Pri obliekaní netreba zabudnúť na nohy. Na hlavu je dobré najmä v lete vziať aj klobúk a čiapku cez uši. Do rúk treba vziať dobroty, ktoré batoľa na pár minút zamestnajú a tiež hračky, ktoré sa ľahko hľadajú vo vysokej tráve – nikdy neviete, či nebude práve najväčšou zábavou vášho potomka hádzanie ich z výšky. Samozrejmosťou by mal byť aj opaľovací krém, ktorý zmierni ostré horské slnko.

Text: Denisa Kureková
Foto: Dano Kurek