Na Súľovský hrad

Výstup z parkoviska pri chate Súľov na hrad Súľov je krátka a pôsobivá túra najmä vďaka bizarným skalnatým útvarom, ktoré sa nachádzajú zhruba v polovici trasy. Zrúcanina Súľovského hradu z 15. storočia sa nachádza v ťažko dostupnom skalnatom teréne, čo je jeho hlavná zaujímavosť. Išlo o malý pozorovací hrad bez ochrannej funkcie. Od 18. storočia je hrad opustený a chátra. Dnes z neho zostalo iba niekoľko zvyškov múrov.

Z parkoviska sa po náučnom chodníku dostávame pomerne strmým terénom cez les k zhluku skalných veží a vežičiek s príznačným názvom Organy. Veže boli vytvorené zlepencami vápenatých okrúhliakov pravekého mora a ostrých dolomitov spojených vápencovým tmelom.

Najvýraznejším a azda aj najslávnejším skalným útvarom patrí 13 metrov vysoká Gotická brána. Ku Gotickej bráne vedie krátka odbočka z chodníka.

Ako nechávame za sebou Organy, čaká nás na vrchol len kratší úsek do kopca skalnatým terénom, ktorý je ku koncu trasy istený reťazami. Celý Súľovnský hrad je v krkolomnom teréne, dokonca po zrúcanine sa pohybujeme pomocou rebríkov a reťazí.

Zo Súľovského hradu sa dá pokračovať po náučnom chodníku cez lúku pod Súľovským hradom a cez lúku pri Kamennom hríbe do Súľova alebo sa dá jednoducho vrátiť späť. My sme zvolili túto možnosť. Cesta dolu je – ako to už býva – o čosi obtiažnejšia a o čosi rýchlejšia ako hore.

Ide o relatívne nenáročnú túru ak sa sem vydáte v suchom počasí. Mokré listy zakrývajúce skaly a kamene dokážu aj z tejto prechádzky urobiť náročnú túru. Skutočné nebezpečie ale číha v prípade búrky keďže ide o skalnatý terén popretkávaný kovovými skobami a reťazami.

Text: Denisa Kureková
Foto: Dano Kurek