Turistika a príroda

Bielovodskou a Veľkou Studenou dolinou naprieč Vysokými Tatrami

Vysoké TatryPohľad na Vysoké Tatry patrí nepochybne k najkrajším, aké Slovensko ponúka. Zväčša však ide o pohľad z južnej strany. Preto sme sa dva dni po prechode Kôprovou, Hlinskou a Mengusovskou dolinou rozhodli pre túru, ktorá nás previedla naprieč týmito najmenšími veľhorami na svete zo severu na juh. Alebo ako hovoria Poliaci: z polnoci na poludnie.

 

Kôprovou dolinou okolo Kriváňa

Kôprovou dolinou okolo KriváňaKoncom septembra minulého roku sme sa v trojici rozhodli využiť ideálne počasie a vyraziť na túru do Vysokých Tatier. Cieľom boli prechody niekoľkých dolín. Mňa osobne najviac lákala hneď prvá z nich: Kôprová dolina. Spolu s Tichou dolinou sa stala po veternej kalamite z roku 2004 a následnej lykožrútovej kalamite symbolom sporu medzi ochranármi a lesníkmi o to, či je príroda schopná samoobnovy, alebo je odkázaná na pomoc človeka.

 

Predjarie v Dolných dierach

Predjarie v Dolných dierachTiesňava Dolné diery, súčasť Jánošíkových dier pri Terchovej je asi najviac navštevovaná v lete. Zima im na kráse rozhodne neuberá, len prístup je trochu ťažší, keďže sú mostíky a lavičky zavalené snehom. Keď sa ale o cestičku trochu oprie marcové slnko, v Dierovom potoku zurčí voda a všade sa ligocú cencúle všemožných tvarov, je to výzva na prechádzku. Jar je za dverami, snehu a ľadu je tu ale ešte stále dosť, preto treba dobrú obuv a samozrejme trochu opatrnosti.

 

Turistika na Vršatci

VršatecPrírodná rezervácia Vršatské bradlá v severovýchodnej časti Bielych Karpát ponúka návštevníkom možnosť turistiky v nenáročnom teréne, ale zato s krásnymi výhľadmi, dobre značenými chodníkmi a neporušenou prírodou. Niektoré z trás sú vhodné aj pre cyklistov, v zime ich zase môžu využívať bežkári. Po náučnom chodníku sa dá prejsť okolo Vršatských bradiel, jenoduchá trasa vedie aj na zrúcaninu hradu Vršatec.

 

Slovenský raj – Čingov

Slovenský rajSlovenský raj je jedným z deviatich národných parkov nachádzajúcich sa na našom území. Svojou rozlohou, necelých 200 km², dostáva prívlastok druhý najmenší. Náročnosť a rôznorodosť turistických chodníčkov však z neho robia rozhodne jeden z najzaujímavejších a najpríťažlivejších vôbec. Z troch hlavných centier, odkiaľ návštevníci zvyčajne podnikajú svoje túry, sme mali najbližšie Čingov.

 

Tiesňavy – brána do Vrátnej doliny

TiesňavyTiesňavy sú národnou prírodnou rezerváciou v Krivánskej Malej Fatre. Tá sa – ak prechádzate od Terchovej do Štefanovej alebo do Vrátnej doliny – skutočne nedá prehliadnuť. Tiesňavy sú typické najmä svojimi nápadnými skalnými útvarmi vytvorenými dlhodobým pôsobením vody na vápencové a dolomitové podložie. V doline Obšívanka, ktorá je súčasťou Tiesňav hniezdi Orol skalný. Vďaka klimatickej inverzii tu zasa môžeme nájsť typickú vysokohorskú flóru.

 

Výstup na Choč

Výstup na ChočVeľký Choč je považovaný za jeden z najkrajších vrchov Slovenska. Jeho vrchol, najvyššie položený v Chočských vrchoch (1611 m n. m.) je známy svojím kruhovým výhľadom na okolité pohoria. Za dobrého počasia odtiaľto vidieť Oravu a Babiu horu, Roháče, Nízke Tatry, Malú a Veľkú Fatru. Vedie sem viacero turistických chodníkov, my sme sa naň vybrali z dediny Valaská Dubová.

 

Podšíp a Šíp

Podšíp a ŠípV okolí Ružomberka je veľa zaujímavých miest na turistiku. Jedným takým je aj malebná drevenicová osada Podšíp a skalnatý kopec Šíp, najvyšší vrch Šípskej Fatry.

 

Batoľa na Chlebe

Batoľa na ChlebeDo Terchovej sme sa vybrali s našou vtedy deväťmesačnou dcérou. Po tom, ako sme úspešne zvládli Jánošíkove diery, rozhodli sme sa pre väčší kus koláča – hrebeňovku na Chleb.

 

Na Súľovský hrad

Súľovské skalyVýstup z parkoviska pri chate Súľov na hrad Súľov je krátka a pôsobivá túra najmä vďaka bizarným skalnatým útvarom, ktoré sa nachádzajú zhruba v polovici trasy. Zrúcanina Súľovského hradu z 15. storočia sa nachádza v ťažko dostupnom skalnatom teréne, čo je jeho hlavná zaujímavosť. Išlo o malý pozorovací hrad bez ochrannej funkcie.

 


Stránka 1 z 2