Skanzeny, múzeá, pamiatky

Plavecký hrad

Plavecký hradZrúcanina Plaveckého hradu leží na západe Malých Karpát neďaleko obce Plavecké Podhradie. Stojí na bralnatom výbežku vrchu Pohanská, kde bol medzi rokmi 1256-1273 vybudovaný ako kráľovská pohraničná pevnosť. Jeho súčasný názov Plavecký hrad je odvodený od ázijského kmeňa Kumánov, ktorí sa na územie dnešného Záhoria dostali počas úteku pred Tatármi. Pre ich svetlú pleť a plavé vlasy ich domáci obyvatelia volali Plavci.

 

Kalvária v Banskej Štiavnici

Kalvária v Banskej ŠtiavniciBanskoštiavnická kalvária je jednou z najvýznamnejších barokových pamiatok na Slovensku a je len málo pôsobivejších kalvárií v celej strednej Európe. Je komplexom 25-tich kaplniek vrátane troch kostolov so vzácnou maľovanou výzdobou. V roku 2007 bola zaradená medzi 100 najohrozenejších pamiatok sveta. Od leta 2008 prebieha rozsiahla a finančne náročná rekonštrukcia.

 

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline

Múzeum liptovskej dediny v PribylineMúzeum liptovskej dediny je najmladším skanzenom Slovenska. Verejnosti bolo sprístupnené až v roku 1991. Tak ako iné skanzeny aj tento bol vybudovaný z dôvodu výstavby priehrady – v prípade Pribiliny ňou bola Liptovská Mara.

 

Arborétum Mlyňany – pokladnica zelene a farieb

Arborétum MlyňanyV Arboréte Mlyňany sa na 67 hektároch plochy nachádza viac ako 2000 druhov vzácnych cudzokrajných drevín. Táto zbierka je nielen najbohatšia a najcennejšia na Slovensku, ale patrí aj k najväčším v strednej Európe.

 

Múzeum kysuckej dediny Vychylovka

Múzeum kysuckej dediny – VychylovkaPri návšteve Kysúc, Oravy alebo Liptova je návšteva múzea kysuckej dediny najmä pre rodiny s deťmi zaujímavou alternatívou k výletom do prírody. Skanzen sa nachádza v nádhernom prostredí CHKO Kysuce, v doline Chmúra v časti Vychylovka, ktorá patrí do obce Nová Bystrica.

 

Mlyny na Malom Dunaji

Mlyny na Malom Dunaji„Pan otec stál tady na tom místě, spustil tuhle tu stolici, když v tom pro něj přišli ze zámku…“, tiež by ste si radi znovu vypočuli historku o Vodníkovi ako pomohol mlynárovi v boji proti vrchnosti? V tom prípade si ju nenechajte rozprávať v spustenom mlyne.

 

Havránok

HavránokNad vodnou nádržou Liptovská Mara, na vŕšku zvanom Úložisko leží keltské sídlisko Havránok, jedno z najstarších na Liptove. Dnešným návštevníkom približuje spôsob života prvých obyvateľov Liptova, ich kultúru a remeslelnú zručnosť. Prejdite sa s nami po Havránku prostredníctvom fotografií, možno vám poslúžia ako inšpirácia na návštevu tohoto magického miesta.

 

Múzeum oravskej dediny Zuberec – Brestová

Múzeum oravskej dediny Zuberec - BrestováPri mojej prvej návšteve ma Zuberecký skanzen úplne očaril. Prostredie, kde sa múzeum nachádza, usporiadanie tejto fiktívnej dediny a vôbec celková atmosféra, ktorú v tomto mieste cítiť, si ma podmanila. Toto miesto pôsobí tak autenticky, že chvíľami sa mi na môj veru zdalo, že pôvodných obyvateľov jednoduchých domcov a ich život vidím.