Krásy Slovenska – príroda, turistika a zaujímavosti

Festival HoryZonty začína už zajtra

Festival HoryZontyDeviaty ročník festivalu HoryZonty bude v znamení vody, prídu rybári, polárnik aj moreplavec. Festival začína 13. novembra a potrvá do 15. novembra. Konať sa bude v priestoroch Posádkového klubu, v sobotu sa rozšíri aj do ulíc Trenčína.

 

Bielovodskou a Veľkou Studenou dolinou naprieč Vysokými Tatrami

Vysoké TatryPohľad na Vysoké Tatry patrí nepochybne k najkrajším, aké Slovensko ponúka. Zväčša však ide o pohľad z južnej strany. Preto sme sa dva dni po prechode Kôprovou, Hlinskou a Mengusovskou dolinou rozhodli pre túru, ktorá nás previedla naprieč týmito najmenšími veľhorami na svete zo severu na juh. Alebo ako hovoria Poliaci: z polnoci na poludnie.

 

Plavecký hrad

Plavecký hradZrúcanina Plaveckého hradu leží na západe Malých Karpát neďaleko obce Plavecké Podhradie. Stojí na bralnatom výbežku vrchu Pohanská, kde bol medzi rokmi 1256-1273 vybudovaný ako kráľovská pohraničná pevnosť. Jeho súčasný názov Plavecký hrad je odvodený od ázijského kmeňa Kumánov, ktorí sa na územie dnešného Záhoria dostali počas úteku pred Tatármi. Pre ich svetlú pleť a plavé vlasy ich domáci obyvatelia volali Plavci.

 

Horyzonty - Uzávierka fotosúťaže je už 20. októbra

HoryzontyTri novembrové dni budú v Trenčíne opäť patriť dobrodružstvu, adrenalínu, prírode a športu. V dňoch 13. až 15. novembra sa bude tradične v priestoroch Posádkového klubu konať deviaty ročník festivalu Horyzonty.

 

Kôprovou dolinou okolo Kriváňa

Kôprovou dolinou okolo KriváňaKoncom septembra minulého roku sme sa v trojici rozhodli využiť ideálne počasie a vyraziť na túru do Vysokých Tatier. Cieľom boli prechody niekoľkých dolín. Mňa osobne najviac lákala hneď prvá z nich: Kôprová dolina. Spolu s Tichou dolinou sa stala po veternej kalamite z roku 2004 a následnej lykožrútovej kalamite symbolom sporu medzi ochranármi a lesníkmi o to, či je príroda schopná samoobnovy, alebo je odkázaná na pomoc človeka.

 

Kalvária v Banskej Štiavnici

Kalvária v Banskej ŠtiavniciBanskoštiavnická kalvária je jednou z najvýznamnejších barokových pamiatok na Slovensku a je len málo pôsobivejších kalvárií v celej strednej Európe. Je komplexom 25-tich kaplniek vrátane troch kostolov so vzácnou maľovanou výzdobou. V roku 2007 bola zaradená medzi 100 najohrozenejších pamiatok sveta. Od leta 2008 prebieha rozsiahla a finančne náročná rekonštrukcia.

 

Horyzonty 2014

Horyzonty 2014Tri novembrové dni budú v Trenčíne opäť patriť dobrodružstvu, adrenalínu, prírode a športu. V dňoch 13. až 15. novembra sa bude tradične v priestoroch Posádkového klubu konať deviaty ročník festivalu Horyzonty.

 

Predjarie v Dolných dierach

Predjarie v Dolných dierachTiesňava Dolné diery, súčasť Jánošíkových dier pri Terchovej je asi najviac navštevovaná v lete. Zima im na kráse rozhodne neuberá, len prístup je trochu ťažší, keďže sú mostíky a lavičky zavalené snehom. Keď sa ale o cestičku trochu oprie marcové slnko, v Dierovom potoku zurčí voda a všade sa ligocú cencúle všemožných tvarov, je to výzva na prechádzku. Jar je za dverami, snehu a ľadu je tu ale ešte stále dosť, preto treba dobrú obuv a samozrejme trochu opatrnosti.

 

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline

Múzeum liptovskej dediny v PribylineMúzeum liptovskej dediny je najmladším skanzenom Slovenska. Verejnosti bolo sprístupnené až v roku 1991. Tak ako iné skanzeny aj tento bol vybudovaný z dôvodu výstavby priehrady – v prípade Pribiliny ňou bola Liptovská Mara.

 

Počasie preverilo účastníkov Tatranského fotomaratónu 2013

Tatranský fotomaratón 2013Tatranský fotomaratón 2013 so sebou priniesol nielen novú kategóriu HORY, ale aj preveril fotografické zručnosti súťažiacich účastníkov podujatia. Tretí ročník bol v znamení premenlivého počasia.

 

Turistika na Vršatci

VršatecPrírodná rezervácia Vršatské bradlá v severovýchodnej časti Bielych Karpát ponúka návštevníkom možnosť turistiky v nenáročnom teréne, ale zato s krásnymi výhľadmi, dobre značenými chodníkmi a neporušenou prírodou. Niektoré z trás sú vhodné aj pre cyklistov, v zime ich zase môžu využívať bežkári. Po náučnom chodníku sa dá prejsť okolo Vršatských bradiel, jenoduchá trasa vedie aj na zrúcaninu hradu Vršatec.

 

Havránok

HavránokNad vodnou nádržou Liptovská Mara, na vŕšku zvanom Úložisko leží keltské sídlisko Havránok, jedno z najstarších na Liptove. Dnešným návštevníkom približuje spôsob života prvých obyvateľov Liptova, ich kultúru a remeslelnú zručnosť. Prejdite sa s nami po Havránku prostredníctvom fotografií, možno vám poslúžia ako inšpirácia na návštevu tohoto magického miesta.

 


Stránka 1 z 3