Noni – tradičný, smradľavý a kontroverzný zázrak z trópov

Ovocie Noni pre svoju horkú chuť a prenikavý pach nie je bežným ovocím na misách pestovateľov. Doteraz sa pestuje najmä pre svoje liečivé účinky. Už pred 1000 rokmi používali Polynézania toto ovocie na liečbu črevných ťažkostí, dýchacích problémov, na podporu imunity i zmiernenie bolestí. Ten pravý ošiaľ okolo Noni ale spôsobila až informácia, že ovocie dokáže liečiť aj rakovinu. Práve vďaka tomu sa o ňom vedú vášnivé diskusie už viac ako 15 rokov.

Noni (Morinda citrifolia) alebo tiež Indiánska či Plážová moruša je ker s veľkými tmavozelenými, výrazne žilkovanými listami a nápadným ovocím. Dorastá do výšky 9 metrov a v čase plodenia dozrie mesačne na jednom kre až 8 kilogramov ovocia. Pôvod má v Juhovýchodnej Ázii a Austrálii, dnes sa však vyskytuje prakticky v každých trópoch. Takto mohutne ho rozšírili invazívni Polynézania pri osídľovaní ostrovov.  Najznámejšie meno rastliny – Noni – pochádza z Havajských ostrovov, kde sa dodnes vo veľkej miere pestuje. Havajské ostrovy boli jedny z prvých kam sa semienka Plážovej moruše v kánoe Polynézanov dostali. Tí si ich zobrali so sebou ako zdroj farbiva a liečivo.

Noni

Ovocie Noni je oválne, 4 až 7 cm široké, po dozretí má takmer priehľadnú farbu, kašovitú konzistenciu a prenikavý zápach. Pre svoju horkú chuť a nevábnu vôňu nie je bežným ovocím na misách pestovateľov. Doteraz sa však pestuje pre svoje liečivé účinky. Už pred 1000 rokmi ho používali Polynézania na liečbu črevných ťažkostí, dýchacích problémov, na podporu imunity i zmiernenie bolestí. Listy a korene používali na rany a kožné problémy. Z kôry vyrábali hnedo-purpurové farbivo. Dnes sa používa v ľudovom liečiteľstve na všetky spomínané choroby a tiež na liečbu cukrovky, vysokého krvného tlaku a depresie.

Noni

Ten pravý ošiaľ okolo Noni ale spôsobila až informácia, že ovocie dokáže liečiť aj rakovinu. Práve vďaka tomu sa o ňom vedú vášnivé diskusie už viac ako 15 rokov. Jedny vedecké výskumy tvrdia, že Indiánska moruša je zázračné ovocie, že lieči prakticky všetko, inde sa dočítate, že šťava, ktorá sa z neho lisuje, je čisto marketingový ťah alebo nebodaj aj to, že jeden užívateľ po vypití sirupu z ovocia zomrel. Faktom ale zostáva, že z Noni sa vyrába prášok, tabletky, čaj i sirup a s úspechom sa distribuuje po celom svete.

Text: Denisa Kureková
Foto: Dano Kurek