Chute sveta: Lilikoi

U nás je známy najmä ako izbová rastlina s nádherne bizarnými kvetmi a škaredým názvom Mučenka. Medzi exotickým ovocím sa dá nájsť najmä ako Granadilla, v džúsoch vyhráva pomenovanie Maracuja. Na Havajských ostrovoch tejto liane z rodu Passiflora hovoria Lilikoi.

Lilikoi

Mučenka má pôvod v Južnej Amerike. Dnes sa pre svoju výraznú, exotickú a lákavú chuť sa viac ako 400 druhov tejto zaujímavej liany pestuje takmer po celom svete. Šťava z plodov sa pridáva do ovocných džúsov, prípadne do nápojov z ľadovej drviny alebo sa plody konzumujú priamo.

Lilikoi Lilikoi

Ovocie lilikoi má pevnú šupku, ktorá chráni šťavnate vnútro plné semienok. Plody sú guľaté, oválne alebo tvarom pripomínajú banán. Bývajú rôznych farieb – žlté, fialové, oranžové, červené, zelené prípadne hnedé, môžu byť drobné ako slivka, no niektoré druhy dorastajú až do veľkosti melóna. Dokonca aj kvety a listy sú rôznorodé.

Odroda so žltým, guľatým, kyslejším plodom s tvrdšou šupkou, ktorý je ideálny na prípravu nápojov.

Na Havaji sa najčastejšie dá stretnúť so žltým, guľatým, kyslejším plodom s tvrdšou šupkou, ktorý je ideálny na prípravu nápojov a s oranžovým, oválnym, sladkým plodom s mäkšou šupkou, ktorý je najlepší, keď sa vysaje cez vyhryznutý otvor priamo zo šupky. Plody sú bohaté na vitamín C a A, obsahujú aj fosfor, vápnik a železo.

Oranžový, oválny plod s mäkšou šupkou je najlepší, keď sa vysaje cez vyhryznutý otvor priamo zo šupky.

Mučenka a na prvý pohľad možno prekvapivo aj anglický názov Passion Fruit boli pomenované španielskymi misionármi podľa kvetu tejto rastliny, kde videli nástroje umučenia Ježisa Krista – tri klince, päť rán, tŕňovú korunu i biče. Slovo Passion v anglickom mene Passion Fruit teda neznamená vášeň alebo lásku, ako sa niekedy nesprávne prekladá, ale Pašie.

Misionári v kvete Lilikoi videli nástroje umučenia Ježisa Krista – tri klince, päť rán, tŕňovú korunu i biče.

Lilikoi

Text: Denisa Kureková
Foto: Dano Kurek