Ovocie

Noni – tradičný, smradľavý a kontroverzný zázrak z trópov

NoniOvocie Noni pre svoju horkú chuť a prenikavý pach nie je bežným ovocím na misách pestovateľov. Doteraz sa pestuje najmä pre svoje liečivé účinky. Už pred 1000 rokmi používali Polynézania toto ovocie na liečbu črevných ťažkostí, dýchacích problémov, na podporu imunity i zmiernenie bolestí. Ten pravý ošiaľ okolo Noni ale spôsobila až informácia, že ovocie dokáže liečiť aj rakovinu. Práve vďaka tomu sa o ňom vedú vášnivé diskusie už viac ako 15 rokov.

 

Chlebovník náš každodenný

Chlebovník náš každodennýTak ako sa vo svete rôznia kultúry, príroda a spôsob života, rôznia sa aj stravovacie návyky a základné potraviny. Počas cestovania po havajskom ostrove Kauai boli naším denným chlebom plody chlebovníka.

 

Ovocie s názvom Miesto, kde nájdete korytnačky

JaboticabaJaboticaba, ktorej sa hovorí aj Brazílsky hroznový strom pochádza z Južnej Ameriky – Brazílie, Argentíny, Paraguaja, Bolívie. V Brazílii dostalo toto ovocie aj svoje meno. Názov Jaboticaba v jazyku Tupí znamená Miesto, kde nájdete korytnačky. To však nie je jediná bizarnosť tohoto málo známeho tropického ovocia.

 

O zázračnej bobuli a najsladších citrónoch na svete

Miracle fruitNajsladšie citróny na svete? Nie. Nikde nerastú citróny či limety sladké. Ak vás ale najprv ponúknu jednou malou červenou bobuľkou nevýraznej chuti a následne misou citrónov či limetiek, naozaj sa vám môže asi pol hodinu zdať, že ste práve objavili najsladšie citróny na svete. Pravdou je, že vaše chuťové poháriky oklamalo Miracle fruit, teda "zázračné ovocie".

 

Chute sveta: Lilikoi

LilikoiU nás je známy najmä ako izbová rastlina s nádherne bizarnými kvetmi a škaredým názvom Mučenka. Medzi exotickým ovocím sa dá nájsť najmä ako Granadilla, v džúsoch vyhráva pomenovanie Maracuja. Na Havajských ostrovoch tejto liane z rodu Passiflora hovoria Lilikoi.