Chute sveta: Koriander

Koriander siaty je odpradávna známa jednoročná bylina, člen mrkvovitých. Pochádza z južnej Európy a Blízkeho východu. Koriander je tiež jednou z najobľúbenejších bylín v kuchyniach celého sveta.

Koriander v našom e-shope:koriander
Dhania – mletý koriander

Má priamu, hore rozkonárenú stonku, na ktorej sú dva tvarovo odlišné typy listov. Spodné, jednoduché listy sú trojdielne pripomínajúce listový petržlen, vrchné pripomínajú skôr kôpor. Rastlina dorastá do výšky okolo 50 cm. Drobné biele alebo bledoružové kvietky kvitnú v júni a júli. Plodmi sú malé guličky obsahujúce semená, ktoré sa usušené a podrvené v kuchyni používajú najčastejšie. Dozrievajú postupne v auguste až septembri.

V kuchyni sa používajú najčastejšie čerstvé listy a prášok z pomletých semien. Listy aj semená sú obe veľmi aromatické, chuťovo sa dosť líšia. V listoch cítiť náznak anízu, semená sú sladké, trošku pripomínajú pomarančovú kôru. V juhovýchodnej Ázii sa používa aj koreň byliny, ktorý sa chuťovo podobá listom, no je ešte o čosi aromatickejší.

Koriander sa používa odpradávna najmä ako liečivá a obetná rastlina. V starom Egypte sa vkladal do hrobiek, spomína sa tiež v Starom zákone. V staroveku sa používal proti zápalom, v stredoveku ľudia verili, že koriander posilňuje pamäť a má afrodiziakálne účinky. V minulosti sa tiež používali koriandrové plody proti bolestiam brucha.

Koriander

Listy sú obľúbené v kuchyniach celého Blízkeho východu, Španielska, Portugalska a Mexika. Semená sa najmä v severnej Európe používajú na nakladanie zeleniny a na dochutenie ginu. V Indii sa aj semená aj listy patria medzi základné zložky kari korenia.

Čerstvé listy sa  hodia do polievok, dusených a prudko opekaných pokrmov, k zelenine, rybám, do šalátov a čatní i do rajčinových omáčok a samozrejme do kari jedál. Semená sa používajú do mäsových a zeleninových jedál, do nakladanej zeleniny a čatní. Semená aj listy sú dôležitou súčasťou falafelu.

Aromatická silica obsiahnutá v koriandrových semenách podporuje trávenie, uvoľňuje nadmerné plyny v črevách, pôsobí proti črevným parazitom, povzbudzuje nervovú činnosť. Koriander tvorí súčasť niektorých mastí používaných pri reumatizme.

Recepty obsahujúce koriander:
Aloo Gobhi (India)
Hummus (Blízky východ)
Bharvan Gobhi (India)
Falafel (Blízky východ)
Kuskus / Cous-cous so zeleninou (Severná Afrika)
Vajíčkovo-hráškové kari
Fašírky zo sóje a tofu
Vada (India)
Paneer mattar (India)

Text a foto: NOMAD