Chute sveta: Kurkuma

Kurkuma, nazývaná aj indický šafrán sa už viac ako 4000 rokov pestuje v Indii, Číne a na Strednom východe. Táto rastlina je spojená s kultúrou spomínaných krajín. Najväčším producentom kurkumy na svete je India, ktorá však jej prevažnú väčšinu i skonzumuje, čo svedčí o obrovskej popularite tejto koreniny.

Kúpte si kvalitnú kurkumu v našom e-shope

Kurkuma je asi meter vysoká trvalka s ľaliovitými listami a žltými, niekedy fialovými kvetmi.

Kurkuma je asi meter vysoká trvalka s ľaliovitými listami a žltými, niekedy fialovými kvetmi. Patrí medzi ďumbierovité rastliny. Taktiež, podobne ako ďumbier sa používa hľuza tejto rastliny.

Kurkuma sa tiež nazýva indický šafrán. Už viac ako 4000 rokov sa pestuje v Indii, Číne a na Strednom východe. Táto rastlina je spojená s kultúrou spomínaných krajín. Napríklad sa predpokladá, že je to jedna zo starodávnych perzských korenín, ktoré sa používali pri uctievaní slnka. Do Európy sa kurkuma dostala s Arabmi v stredoveku ako liek a farbivo.

Pripisujú sa jej až zázračné účinky. Či už je to liečba kožných chorôb, pečene, žalúdka, pri teplotách, proti kašľu či hlienom, či dokonca sa hovorí o pozitívnych účinkoch na psychiku človeka. Je jednou z korenín používaných v ayurvéde.

Kurkuma

Najväčším producentom kurkumy na svete je India, ktorá však jej prevažnú väčšinu i skonzumuje, čo svedčí o obrovskej popularite tejto koreniny.

Kurkuma má horkú zemitú chuť. Najčastejšie je dostupná sušená mletá. Pokrmom dodáva sviežu žltú farbu. Je nenahraditeľnou súčasťou kari korení, ktorým prepožičiava práve typickú žltú farbu. Dá sa použiť aj ako náhrada šafránu.

Kurkuma je asi meter vysoká trvalka s ľaliovitými listami a žltými, niekedy fialovými kvetmi.

Používa sa napríklad na dochutenie nakladanej zeleniny, do čatní, hodí sa do pokrmov zo strukovín, ochucuje ryžu či pilaf, hydinu, ryby a kôrovce. Hodí sa i do zeleniny a zemiakov. Je obľúbenou prísadou do väčšiny vegetariánskych jedál.

Recepty s kurkumou:
Aloo Gobi (India)
Zeleninovo-kokosové kari
Bharvan Gobhi (India)
Masala Dosa (India)
Placky Paratha plnené šošovicou (India)
Vajíčkovo-hráškové kari
Jednoduchý Dal (India)
Vada (India)
Paneer mattar (India)

Text a foto: NOMAD