Korenie

Chute sveta: Kôpor

KôporKôpor pochádza  zo severnej Európy a Ruska, dnes sa pestuje na celom svete. Rastlina sa okrem koreňa používa celá – vňať, listy, kvety aj semená. Listy sa zbierajú počas celej vegetačného obdobia, semená sa zberajú s celou hlavičkou kvetu, keď sú napoly kvetom a napoly semenom.

 

Chute sveta: Bixa orellana

Bixa orellanaTento ker alebo strom, ktorý je známy aj pod svojím krajším menom Lipstick tree je rozšírený v tropických častiach Ameriky. Má veľké kvety podobné ružiam. Hlavný poklad ale ukrývajú jasne červené tŕňovité plody. Semienka - v každom plode je ich okolo 50 - sú obalené červenou hmotou vhodnou na farbenie. V Karibiku sa toto farbivo používalo na pomaľovanie tiel, indiáni si ním farbili pery, muži z kmeňa Tschália z Ekvádora si ním farbili vlasy.

 

Chute sveta: Koriander

KorianderKoriander pochádza z južnej Európy a Blízkeho východu. Je to odpradávna známa rastlina – v starom Egypte sa vkladal do hrobiek a spomína sa aj v Biblii. Koriander je tiež jednou z najobľúbenejších bylín v kuchyniach celého sveta.

 

Chute sveta: Oregano

OreganoOregano si asi každý stotožňuje s nenahraditeľnou koreninou na pizzu a špagety. Málokto však vie, že sa používa tiež v Mexiku do práškového čilli alebo že na Filipínach sa oreganom lieči detský kašeľ.

 

Chute sveta: Kurkuma

KurkumaKurkuma, nazývaná aj indický šafrán sa už viac ako 4000 rokov pestuje v Indii, Číne a na Strednom východe. Táto rastlina je spojená s kultúrou spomínaných krajín. Najväčším producentom kurkumy na svete je India, ktorá však jej prevažnú väčšinu i skonzumuje, čo svedčí o obrovskej popularite tejto koreniny.