Chute sveta – recepty a články o jedle a varení

Polievka Hokkaido

Polievka HokkaidoLeto aj uhorková sezóna je definitívne za nami a týmto receptom chceme privítať nové obdobie. Vitaj, sezóna tekvice Hokkaido!
Na túto polievku budete potrebovať: 1 kg tekvice Hokkaido, 1-2 mrkvy, 2-3 zemiaky, 1 cibuľu, olej, čierne korenie, soľ, tekvicový alebo olivový olej a lúpané tekvicové zrnká.

 

Käsekuchen – tvarohový koláč bez cesta

KäsekuchenHistória Käsekuchen (tvarohového koláča) siaha do čias Rímskej ríše. Najstarší dochovaný recept na tento koláč je z 14. storočia z pera slávneho francúzskeho šéfkuchára. Dnes má v Nemecku nezameniteľné postavenie, existuje až 1900 variant tohto koláča. Toto je recept na jeden z nich. Najzaujímavejšie na ňom je, že hoci ide o pečený koláč, neobsahuje žiadne cesto.

 

Palak dal

Palak dalRecept na indické jedlo z čerstvého špenátu a lúpanej strukoviny. Podávajte s plackami čapáti alebo paratha, prípadne s ryžou.

 

Noni – tradičný, smradľavý a kontroverzný zázrak z trópov

NoniOvocie Noni pre svoju horkú chuť a prenikavý pach nie je bežným ovocím na misách pestovateľov. Doteraz sa pestuje najmä pre svoje liečivé účinky. Už pred 1000 rokmi používali Polynézania toto ovocie na liečbu črevných ťažkostí, dýchacích problémov, na podporu imunity i zmiernenie bolestí. Ten pravý ošiaľ okolo Noni ale spôsobila až informácia, že ovocie dokáže liečiť aj rakovinu. Práve vďaka tomu sa o ňom vedú vášnivé diskusie už viac ako 15 rokov.

 

Domáci ražný chlieb so semienkami

Domáci ražný chliebPodľa tohoto receptu si doma môžete upiecť vlastný chlieb či už v rúre, peci, alebo v čoraz populárnejšej domácej pekárni na chlieb. Aj keď sa rôzne chlebové zmesi dajú kúpiť v obchodoch, nie je nad vlastný recept na dobrý ražný chlieb so semienkami.

 

Krekry zo semienok

Krekry zo semienokZaujímavý nápad ako zo semienok vyrobiť chutné krekry. Tento recept sme sa naučili na Havaji, kde je zdravé stravovanie veľmi populárne. Celý fígeľ spočiva v tom, že ľanové semienka po namočení do vody premenia svoj povrch na slizkú hmotu, ktorá zlepí ostatné semienka bez použitia čohokoľvek iného.

 

Matcha Latte

Matcha LatteJaponský čaj Matcha v sebe ukrýva veľký potenciál a dá sa pripraviť rôznymi, aj menej tradičnými spôsobmi. Dnes vám ponúkame recept na prípravu Matcha Latte. Odporúčame ho vyskúšať čajomilom, ale aj všetkým chuťovým experimentátorom. Jeho príprava je jednoduchá, nenáročná na čas a výsledok je veľmi zaujímavý.

 

Bedľa na rasci

Bedľa na rasci

Bedľa pre hubárov vraj nie je tá pravá huba, pre ktorú sa na hubačku chodí. Na druhej strane sa dá ľahko nájsť aj pri prechádzke lesom, kedy po hubách nepozeráte, ale oni pozerajú po vás. Toto je jeden z najjednoduchších receptov, ktorý sa dá použiť hoci aj na tri náhodne nájdené bedle, ale aj na veľkú kopu s ktorou neviete, čo iné.

 

Chute sveta: Kôpor

KôporKôpor pochádza  zo severnej Európy a Ruska, dnes sa pestuje na celom svete. Rastlina sa okrem koreňa používa celá – vňať, listy, kvety aj semená. Listy sa zbierajú počas celej vegetačného obdobia, semená sa zberajú s celou hlavičkou kvetu, keď sú napoly kvetom a napoly semenom.

 

Nakladaný hermelín

Nakladaný hermelínPripravte si jedno z najslávnejších krčmových jedál doma.

 

Suši

Suši s rybou aj bez ryby

 

Guľky zo sušeného ovocia a ovsených vločiek

Guľky zo sušeného ovocia a ovsených vločiekGuľky zo sušeného ovocia a ovsených vločiek. V tomto recepte boli použité sušené datle, figy, jablká, hrušky a goji.

 

Canneloni plnené tofu

Canneloni plnené tofuRecept na zapekané talianske cestoviny canneloni s rajčinami, parmezánom a tofu

 


Stránka 1 z 8