Osaka Garden – japonská záhrada pre Chicago

Jedným z najidylickejších miest dnešného Chicaga je Osaka Garden – japonská záhrada s takmer 120 ročnou históriou, ležiaca na ostrove Wooded Island v historickom Jackson Parku.

Osaka Garden

Pôvodná Japonská záhrada bola v Chicagu vybudovaná počas Svetovej výstavy v roku 1893. Japonská vláda vtedy darovala Chicagu krásny pavilón HO-O-Den, ktorý bol jej súčasťou. Po skončení výstavy bola záhrada rozšírená, doplnená o čajový pavilón a starostlivo udržiavaná.

HO-O-Den

Pavilón HO-O-Den počas Svetovej výstavy v roku 1893. Reprodukcia z knihy Glimpses of the World's Fair Through a Camera, Chicago, 1893

Krátko po vypuknutí 2. svetovej vojny ale budovy zničil požiar a záhrada začala pustnúť. V roku 1981 bola na jej mieste vybudovaná nová záhrada s pavilónom, vodopádom a oblúkovým mostom.

Osaka Garden

V roku 1993, na pripomenutie dvadsiateho výročia vzájomnej družby medzi mestami Chicago a Osaka, premenoval starosta Chicaga Richard M. Daley Japonskú záhradu na „Osaka Garden". Tento akt spravil dojem na starostu Osaky, pána Masaya Nishio a ten dal v roku 1994 záhradu vylepšiť o rôzne prvky, zahŕňajúce aj oplotenie a tradičnú drevenú bránu, ktorá tvorí vstup do záhrady. Zároveň poskytol odborníkov, ktorí v záhrade spravili viaceré krajinárske úpravy.

Osaka Garden

Dnes môže návštevník v tejto krásnej záhrade obdivovať pokojný svet kľukatých cestičiek, jazierok, oblúkových mostov, zurčiacej vody a bujnej zelene.


Text a foto: Dano Kurek