Španielsko

Montserrat – miesto medzi nebom a zemou

MontserratPri dlhšom pobyte v Barcelone niekedy dobre padne jedno- až dvojdňový výlet do okolia. Mnohí turisti dokonca aj počas predĺženého víkendu obetujú jeden deň návšteve mysticky a nadpozemsky pôsobiaceho „pohoria“, ktorého nezameniteľný vzhľad mu dal meno Pílová, alebo aj Zubatá hora.

 

Rumba de Barcelona – 5. El Raval

El RavalJednou z najsvojskejších a najpestrejších častí Barcelony je aj El Raval, štvrť nachádzajúca sa v samom centre mesta, no zároveň tak trochu inde: väčšinu jej obyvateľov tvoria prisťahovalci zo Severnej Afriky a Pakistanu. Nižšie ceny za bývanie a nájom, množstvo malých barov, rodinných reštaurácií a „alternatívnych“ obchodíkov, istá exotickosť a atmosféra drsnejšej tváre Barcelony sem však lákajú aj rodených Barcelončanov.

 

Rumba de Barcelona – 4. Montjuïc

MontjuicPočas pobytu v Barcelone dobre padne oddýchnuť si od hluku dopravy a záplavy ľudí. Jedným z najvhodnejších miest na to je kopec, ktorého názov v preklade zo stredovekej katalánčiny znamená „Židovský vrch“, hoci existuje aj verzia, že ide o preklad z latinského Mons Jovicus, čiže „Jupiterov vrch“. Môžete si vybrať, na Montjuïcu je totiž naozaj z čoho.

 

Rumba de Barcelona – 3. La Barceloneta

La BarcelonetaAntoni Gaudí napísal, že základnou silou formujúcou dušu stredomorského človeka je pohľad na Stredozemné more. Presné znenie tohto výroku si môžete prečítať na jeho pamätníku v turistami vyhľadávanej rybárskej štvrti Barceloneta, čo v preklade znamená „Malá Barcelona,“ alebo ak chcete „Barcelonka.“ Môžete tu stretnúť ľudí z celého sveta, zoznámiť sa, podebatovať alebo sa iba tak radovať zo slnka a mora.

 

Rumba de Barcelona – 2. Park Güell

Jedným z miest, ktoré vyjadrujú vizionárskeho ducha Barcelony a ktorému sa oddá venovať počas návštevy tohto mesta pozornosť, je toto majstrovské dielo génia menom Antoni Gaudí. Park Güell mal byť pôvodne súčasťou pokojnej obytnej štvrte utopenej v zeleni. Dnes však znamená oveľa viac: je živým príkladom toho, ako dokáže vegetácia zadržiavať vodu v inak vyprahnutej krajine.

 

Semana Santa – Veľká noc v Tarragone

Semana SantaŠpanielsko je vo svete známe ako bašta katolicizmu a krajina, v ktorej sa veľmi dbá o dodržiavanie starých tradícií. Počas Veľkej noci sa tu oslavuje najväčší kresťanský sviatok Semana Santa. V katalánskej Tarragone – sídle arcibiskupa, sa na túto týždeň trvajúcu udalosť svedomito pripravujú a výsledok stojí za to vidieť.

 

Rumba de Barcelona – 1. Dva prílety do jedného mesta

Druhý pohľad na cesty, veci a myšlienky zvykne odhaliť detaily, ktoré na prvýkrát často prehliadneme. Pôvodné dojmy môžu nadobúdať novú príchuť, alebo sa naopak objavia v takmer pôvodnej, niekedy dokonca výraznejšej chuti a kvalite. Toto je rozprávanie o túlačkách po stredomorskom prístave a o tom, prečo je dobré vracať sa na obľúbené miesta.

 

Tarragona – balkón Stredomoria

TarragonaKatalánske mesto Tarragona leží asi 100 km juhozápadne od Barcelony na pobreží Costa Dorada pri Stredozemnom mori. Je postavené na pahorku, z ktorého je výborný výhľad na more a preto sa o ňom často hovorí ako o „Balkóne Stredomoria“. Návštevníkom okrem výhľadu na more a prechádzok v uličkách ponúka k zhliadnutiu aj množstvo pamiatok z obdobia Rímskej ríše.

 Súvisiace články