Soľná baňa Wieliczka

Jedna z najstarších soľných baní na svete sa nachádza v obci Wieliczka, ležiacej v tesnej blízkosti Krakova. Soľ sa tu ťažila od 13. storočia až do roku 1992, keď historická hodnota tohto miesta prekročila hospodársku hodnotu z ťažby soli. Dnes je baňa s najhlbšie položenými záchodmi a zrejme aj najhlbšie umiestneným wi-fi hotspotom na svete dôležitým turistickým miestom Poľska.

Dostať sa sem z Krakova je pomerne jednoduché – jazdí sem MHD. Žlté autobusy chodia približne každých 20 minúť z autobusovej stanice alebo z iných miest v Krakove. Stačí si teda kúpiť aglomeračný lístok za 3 zl (0,7 €) a to buď v stánku alebo v automate, ktorý sa nachádza vnútri autobusu. Celkom nevídaná vec.Táto baňa bola funkčná 700 rokov a ide o najstarší poľský priemyselný podnik. Je labyrintom tunelov, pričom celková dĺžka tunelov dosahuje asi 250 km, turistická trasa predstavuje asi 3 % z tejto dĺžky. Posledné podlažie sa nachádza v hĺbke 327 m pod zemou.


Baňa je typická svojou výzdobou, ktorá je vytvorená výhradne zo soli. Prehliadka trvá asi 2 hodiny a v rámci nej si najprv zídete okolo 30 poschodí a potom prejdete mnohými komorami. Za prehliadku so sprievodcom dospelí zaplatia 49 zl (12,5 €), študenti 35 zl (9 €). Je trochu problematické zorientovať sa, kde si vlastne treba kúpiť lístky, aby sa návšteva nepredražila. Na jednom mieste (vonku) sa predávajú lístky s audio guide, ktoré sú o dosť drahšie. Vnútri sa predávajú lístky so sprievodcom, ktoré sú lacnejšie. Ak máte záujem fotografovať, tak si ešte navyše priplatíte 10 zl (2,5 €), ale sprievodkyňa to príliš nekontroluje. Navyše v komorách je dosť mizerné svetlo, takže fotenie je dosť komplikované.
Nálepka sa dá kúpiť aj dole, pred najväčšou atrakciu, kaplnkou blahoslavenej Kingy (patrónky poľských baníkov). V nej je dokonca možné usporiadať si svadbu, ak máte chuť utratiť 700 € navyše.

V bani je špeciálna mikroklíma, do ktorej hlavne deti chodia liečiť svoje dýchacie a kožné ochorenia.
V podzemí sa nachádza niekoľko reštaurácií a bufetov, takže vyhladnúť vás nenechajú, a tiež galéria a obchody so všeličím. Dajú sa tu nájsť napríklad šperky, kamene a podobne. Je tu možné ísť na najhlbšie položené záchody na svete a pripojiť sa pravdepodobne aj na najhlbšie položený wi-fi hotspot, ktorý je v jednej zo záverečných miestností prehliadky.


Cesta späť je o dosť rýchlejšia ako cesta dole, keďže sa zveziete výťahom, ktorý ide rýchlosťou 3 m/s.


Bližšie info: www.kopalnia.pl

Text a foto: Michaela Havranová

 

Súvisiace články