Krakov

Mesto rozlohou o niečo menšie a počtom obyvateľov takmer dvakrát také veľké ako Bratislava. Aj napriek tomu, že podmienky, v ktorých sa tieto dve mestá vyvíjali sú podobné, Krakov každoročne priláka oveľa viac návštevníkov. To, že ide o zaujímavé mesto potvrdzuje aj fakt, že Hitlerovi učarovalo natoľko, že ho uchránil pred zbombardovaním.

Rynek Glowny

Krakov pôsobí veľmi kompaktne, všetko potrebné je na dosah, takže využívanie MHD nie je nutné. Centrom mesta a zároveň aj najlepším orientačným bodom je Rynek Glowny – najväčšie stredoveké poľské a údajne aj európske námestie s rozlohou 200 x 200 m.Nachádza sa tu niekoľko pamiatok. Medzi tie najzaujímavejšie určite patrí kostol Panny Márie, ktorý je zaujímavý hlavne tým, že má dve veže, ktoré sa od seba výrazne odlišujú. Každú hodinu sa z vyššej veže ozýva zvuk trúbky, akýsi hudobný symbol mesta, do všetkých svetových strán. Ešte výraznejším znakom sú zvony, ktorých zvuk si každý užije do sýtosti.


V strede námestia sa nachádzajú Sukiennice (Dom súkenníkov), kde sa kedysi obchodovalo s textilom, po vyhorení a následnom prestavaní už na tento účel neslúžil. Dnes sa na tomto mieste predávajú remeselné výrobky, hlavne jantárové šperky a rôzne kožušiny,  a suveníry. Na druhom poschodí sídli galéria poľského maliarstva 19. storočia, ktorá je každú sobotu prístupná bezplatne. Celkovo v Krakove je veľa možností vidieť alebo navštíviť rôzne pamätihodnosti zadarmo (a to nielen jeden deň v mesiaci).Medzi Sukiennicami a kostolom Panny Márie sa v stánkoch predávajú obdobné výrobky a suveníry ako v Sukienniciach, navyše ponuku dopĺňajú krásne čerstvé kvety a zdá sa, že v Poľsku je nákup kvetov tradičnejší ako u nás. O obľúbenosti kvetov svedčí aj to, že ak ide Poliak na návštevu, vždy so sebou prinesie kyticu.Neodmysliteľnou súčasťou krakovskej atmosféry sú aj predavači tradičných praclíkov, kŕdle holubov a kone, voziace turistov aj po celkom rušných cestách.


V deň nášho príchodu sa práve konal „Slovenský deň“, ktorý bol spojený s ľudovým tancom a spevom, tak slovenským, ako aj poľským a súčasťou boli aj trhy ľudového umenia. Na predaj boli remeselné výrobky od výmyslu sveta, napríklad šperky ozdobené sušenými kvetmi, ale aj oštiepky, ktoré sa podávali aj s lekvárom. Samozrejme pri príležitosti stretnutia slovenskej a poľskej kultúry nesmelo chýbať ani prasiatko.


Po tme má Krakov tiež svoje čaro a pôsobí omnoho tajomnejšie. Jedného chladného večera sme zažili aj človeka, ktorý tu naboso točil zapálené fakle. Takmer ako keby sme sa preniesli do stredoveku.
Kazimierz
Ide o bývalú židovsko-kresťanskú štvrť. Presne vidieť, kde končí kresťanská a kde začína židovská časť. Kostoly zrazu zmiznú a začínajú sa objavovať synagógy. Za pomyselnú hranicu sa považuje kostol Božieho Tela.

Pred 2. svetovou vojnou žila v Krakove 65 tisícová židovská komunita, čo predstavovalo asi štvrtina vtedajšieho obyvateľstva. Väčšina týchto ľudí žila práve v Kazimierzi a preto sa tu vytvorilo akoby malé židovské mesto.

Centrom je Plac Nowy, ku ktorému sa zbiehajú všetky menšie uličky. V uliciach panuje pokoj a aj keď tu už dávno židovské obyvateľstvo neprevažuje, stále je tu taká zvláštna atmosféra. Takmer všade sú malé obchodíky, kaviarničky a samozrejme veľa synagóg, spomedzi ktorých je na bohoslužby využívaná už len jedna. Z ostatných sa stali múzeá alebo sú sprístupnené verejnosti. Najlepším spôsobom ako Kazimierz spoznať je bezcieľne potulovanie, pri ktorom určite objavíte niečo, čo vás zaujme.


V týchto miestach sa nachádza aj obľúbená reštaurácia Pierožki u Vincenta, v ktorej ponúkajú poľské pirohy a to nielen s tradičnými, ale aj s rôznymi exotickými a zvláštnymi plnkami. Dá sa tu najesť za prijateľných 10 až 15 zlotých (2,5 až 4 €). Najväčším problémom je vybrať si.    


Hneď na začiatku Kazimierzu, smerom od centra sa nachádza zaujímavá kaviarnička a zároveň obchodík s maškrtkami. Personál je oblečený do dobových kostýmov a celý priestor pôsobí starodávne a veľmi útulne. Rozhodne treba navštíviť, ochutnať a niečo aj priviezť domov – namiesto krowiek.

Wawel
Dá sa povedať, že je symbolom Poľska, približne 500 rokov tu sídlili poľskí panovníci a v súčasnosti patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky v Poľsku. Práve preto môže byť problematické, hlavne počas víkendov v letných mesiacoch, dostať sa dnu. Turisti sú často nútení prísť skoro ráno alebo si dopredu rezervovať lístky, ktorých počet je limitovaný. Týka sa to hlavne expozície s korunovačnými klenotmi, ktoré sú zrejme najväčším lákadlom.


My sme využili pondelňajšiu možnosť vidieť dve z piatich stálych expozícií bezplatne. A myslím si, že ak človek nie je zaťažený na dávnu poľskú históriu, celkom to postačuje.

Expozícia The Lost Wawel predstavuje predmety nájdene pri archeologických výkopoch a trasa, po ktorej sa prechádza, je zaujímavo riešená. Bohužiaľ tu nie je možné fotiť, tak sa podarila len jedna nelegálna fotka.


Ďalšia expozícia, ktorú sme si pozreli, bola Crown Treasury and Armoury. Tu sa dajú vidieť okrem zbraní všetkých druhov aj zvláštne zdobené predmety panovníkov.

Najvýznamnejšími časťami veľkého komplexu sú katedrála a hrad. Na okraji tohto areálu sa nachádza aj dračia jaskyňa, pred vstupom do nej vás však ešte upúta výhľad na Vislu. Dračia jaskyňa pripomína skôr dlhý vzostup do pivnice a prechod pár desiatok metrov vo vlhkom prostredí a už ste zase na dennom svetle a pred vami stojí cieľ cesty – drak a okolo neho milión detí. Takže radšej si Wawel obehnite zvonka a ušetrené 3 zl (0,7 €) investujte do praclíkov. Rozhodne urobíte lepšie.


Drak je tiež jedným zo symbolov mesta, ale stal sa z neho otravný suvenír, ktorý na vás vyskočí všade. A na tomto mieste, kde stojí socha legendárneho draka, chrliaceho oheň, je to ešte výraznejšie. Legenda hovorí, že v jaskyni pod hradom žil drak, ktorý pravidelne obedoval miestny dobytok, ovce a nepohrdol ani ľuďmi. Preto sa princ Krak, ktorý dal postaviť Wawel a nazval podľa seba mesto, rozhodol, že to musí prestať. Tak napchal ovčiu kožu sírou, zapálil a hodil ju drakovi a ten pri pojedaní ovce vybuchol.


Barbakan

Okrem banskobystrického festivalu je to aj pomenovanie zvyšku hradieb, ktoré sa zachovali okolo starého mesta. Pôvodne bolo celé staré mesto za mohutnými hradbami lemované ešte vodnou priekopou, dnes je voda nahradená zelenými parkami.


V blízkosti hradieb sa nachádza galéria Czartoryskich, kde sa nachádza najslávnejšie maliarske dielo Krakova – da Vinciho Dáma s hranostajom. Zdá sa, že Krakovčania sú na toto vlastníctvo patrične hrdí, keďže sa tento obraz objavil nielen v poľskom filme, ale počas našej návštevy pokrývali 3D repliky hranostaja takmer celé jedno námestie.
Pri návšteve Krakova sme sa rozhodli pozrieť si aj zaujímavé miesta v okolí, napríklad koncentračný tábor Osvienčim – Brzezinka či soľnú baňu v mestečku Wieliczka.

Po týchto dvoch fakultatívnych výletoch sme ešte zašli do Baru Vegetarianskeho Vega. Odporúča sa tu vyskúšať palacinky, ale rovnako dobré sú aj ostatné jedlá. Ceny sa pohybujú okolo 10 zl (2,5 €). A výborne najedení sme sa vybrali už len na vlak, smer Bratislava.

Text a foto: Michaela Havranová

 

Súvisiace články