Pobaltie

Etnografické múzeum v Nide

Etnografické múzeum v NideLitovské mestečko Nida je okrem krásnej prírody známe aj dlhou námornou, konkrétnejšie rybárskou históriou, ktorú tu cítiť na každom kroku. Veľa lodiek, majáky a typické námorné „značky“ všade, kam sa pozriete. Koncentrácia všetkých týchto znakov sa ešte viac zvyšuje v etnografickom múzeu.

 

Múzeum mačiek v Šiauliai

Múzeum mačiek v ŠiauliaiRiaditeľ múzea náš príchod očakával. Návštevníkov zo Slovenska tu ešte nemali a tak sa postaral o osobné privítanie. Múzeum je mimo centra Šiauliai – aby nám uľahčil hľadanie, čakal nás už pri bráne. Dom, v ktorom sa nachádza, nie je iba múzeom a tak nás zaviedol po schodoch až k príslušným dverám a symbolickým zamňaukaním otvoril. Riaditeľ sa totiž volá Filoména a je to mačka.

 

Kuršská kosa

Kuršská kosaPodľa legendy morská bohyňa matka Neringa vytvorila úzky pieskový výbežok – Kuršskú kosu, keď priniesla vo svojej zástere hory piesku, aby vytvorila pre miestnych rybárov chránený prístav. Pravdepodobnejšia je ale verzia, ktorá jej vznik spája s vetrom a vlnami Baltského mora, ktoré prinášali piesok. Ten sa tu postupne usadzoval a pred 5000 – 6000 rokmi vytvoril tento jedinečný útvar.

 

Klaipéda

KlaipédaKlaipéda je tretie najväčšie litovské mesto, ktoré kedysi bolo súčasťou Pruska. Pod názvom Memmel dokonca jeho hlavným mestom. Vplyv Nemecka je viditeľný a to nielen v architektúre, ale aj v zvýšenej koncentrácii nemeckých turistov a nemeckých popisiek.

 

Múzeum hračiek v Tartu

Múzeum hračiek v TartuIdeálne miesto, kde si môžete zaspomínať na detstvo alebo stráviť niekoľko hodín aj so svojimi deťmi bez toho, aby sa čo i len chvíľu nudili. Môžete tu nájsť obrovské množstvo hračiek z rôznych materiálov, s ktorými sa Estónci hrali od 18. storočia až dodnes. Okrem toho sa tu nachádza aj multimediálna časť, kde sú vystavené postavičky z estónskych animovaných filmov a samotné rozprávky si môžete aj pozrieť a miestnosť, kde sa deti môžu zahrať.

 

Dom tartuského mešťana

Dom tartuského mešťanaMilá Mária!
Ak ste práve doma a máte chuť ísť sa so mnou na hodinu prechádzať, tak príďte na Alexandrovu ulicu, kde sme boli včera. Potom pôjdeme o niečo ďalej. Ale ak nie ste doma a list ste teda obdržali neskôr ako o pol dvanástej, tak príďte ku mne na obed. Vezmite si ale so sebou nejakú knihu, aby ste sa nenudili, ak budem pracovať. So srdečným pozdravom, Alphons

 

Tartu

TartuŠtudentské mesto Tartu, ktoré počas prázdnin prichádza o pätinu svojho obyvateľstva pôsobí ako moderné a živé mesto. Na druhej strane zachovalé historické jadro a pôvodné drevené domy vás prenesú do minulého tisícročia.

 

Riga

RigaHlavné mesto Lotyšska, ktoré spája nielen pobaltské krajiny, ale aj západnú Európu s Ruskom. Samotné centrum, ktoré sa rozkladá medzi riekou Daugavou a Rižským kanálom, je dôkazom rôznych vplyvov. Od prezdobených domov, cez kostoly a spomienky na sovietsku okupáciu až po jednoduchú hradnú vežu. Najlepším spôsobom objavovania je bezcieľne potulovanie sa uličkami.

 

Trakai

TrakaiLen necelých 30 km od Vilniusu a celkom iný svet. Trakai – mesto rozkladajúce sa na brehoch dvoch jazier, úžasná karaimská kultúra a ostrovný hrad z pálených tehál.

 

Vilnius

VilniusHlavné mesto krajiny, v ktorej je domáce obyvateľstvo menšinou, aj keď oficiálne štatistiky tvrdia opak. Stačí sa však prejsť po ulici a litovčinu budete počuť len zriedkavo. Znakom toho, že ruské obyvateľstvo je predsa len v prevahe, sú možno aj litovské vlajky na autách, ktoré zrejme poukazujú na to, že majiteľ je Litovčan a nie Rus.

 


Stránka 1 z 2

Súvisiace články