Mustang – zakázané kráľovstvo v Himalájach

Pred malou chvíľou som pristál v nepálskom meste Pokhara po fantastickom treku v zakázanom kráľovstve Mustang a nedá mi nenapísať svoje dojmy z tohto fantastického horského kráľovsta ešte skôr, než mi ruch veľkomesta nevyfúkne z hlavy všetky myšlienky, ktoré si odtiaľ nesiem.

Ako určite viete, Mustang je malá krajina na severe Nepálu, skrytá za hlavným hrebeňom Himaláji, malé kráľovstvo, do ktorého do roku 1992 mali všetci cudzinci vstup prísne zakázaný. Krajina sa nachádza na vysokohorskej planine s priemernou nadmorskou výškou 3000 až 4500 metrov nad morom. Obyvatelia sú tibetského pôvodu, živia sa väčšinou poľnohospodárstvom a chovom domácich zvierat, niektorí obchodom. Mustang má 31 dedín a niečo cez 6000 obyvateľov budhistického vyznania. Pre našinca sa táto oblasť stala známou až po uvedení krásneho filmu od slovenského režiséra a dokumentaristu Pavla Barabáša – Mustang. Už od prvého zhliadnutia tohto filmu v roku 2001 som tak podvedome túžil sa sem niekedy ísť pozrieť, no viac menej som to považoval za utópiu a taký nejaký životný sen, ktorý by sa ani nemal splniť. Nakoniec ale po mnohých trekoch v Nepále nastal čas aj na toto dobrodružstvo.

Mustang Nepal
Mustang Nepal


Po nemalých byrokratických prieťahoch a po zaplatení nie zrovna najlacnejších povolení a špeciálnych permitov som 8. októbra stál spolu s ďalšími mojimi tromi kamarátmi v dedinke Kagbeni pred bránami tohto zakázaného kráľovstva. Nerobil som si ale žiadne ideály.

Od doby, keď tam Pavol Barabáš natáčal už zmienený film, pretieklo veľa vody dole riekou Kali Gandaki (prekl. Čierna rieka), ktorá preteká Mustangom. Vedel som, že ako všade na svete, aj v Nepále sa všetko hýbe dopredu a všetko sa veľmi rýchlo mení. Našťastie to tu až tak nebolo – možno ľudia boli trocha zmenení a obklopení mnohými „potrebnými“ vecami, no príroda zostala neskutočne krásna tak, ako bola vždy predtým. Už po prvých metroch treku som onemel od úžasu nad touto neskutočnou a zaujímavou horskou krajinou.

Mustang Nepal

Predstavte si treking v krajine, ktorá farbami a architektúrou pripomína kolorádsky Grand Canyon, len v štvortisícovej nadmorskej výške a s podkovou hlavného himalájskeho hrebeňa s jej tromi osemtisícovkami - Dhaulagiri, Annapurnou, Manaslu a nespočetným množstvom šesť a sedemtisícových štítov v pozadí. Niekde medzi tým, zavesené v priestore na útesoch, malé tibetské dedinky ako oázy v púšti obklopené malými terasovitými políčkami.

Mustang Nepal

Jednoducho – krásne miesto na zemi, rozkrájané nespočetnými horskými sedlami vyzdobenými kamennými stenami Mani wall, malými kamennými cortenmi a vlajúcimi modlitebnými vlajočkami. Krajina sa menila za každým prejdeným sedlom a v každú dennú dobu a pri každom svetle s inou tvárou. K tomu podvečerné tiene, ktoré takisto mali svoje čaro. Keď k tomu prirátame takmer gýčový západ slnka a východ mesiaca, ktorý sa práve chystal do splnu, moje pocity pri putovaní touto krajinou sa blížili k mystickému zážitku. Takisto miestni ľudia (silne pripomínajúci Tibeťanov), ktorých sme stretali, ma príjemne prekvapili. Veselo nás zdravili známym nepálskym pozdravom Namaste kdekoľvek sme ich stretli a obdarovávali nás úprimným úsmevom širokým ako hlboké mustangské doliny a kaňony. Nocľahy u nich doma boli tiež silným zážitkom a životnou skúsenosťou. Dane Bhat. Jednoducho silné a krásne. Mimochodom – majster Barabáš sa vo filme veľmi priblížil k realite, snímam klobúk.

Mustang Nepal
Mustang Nepal

 

Mustang Nepal
Mustang Nepal


Hlavné mesto Mustangu, legendárneho opevneného mesta Lo Mantang, ma trošku sklamalo. Zrejme som bol priveľmi ovplyvnený spomínaným filmom, alebo som si ho vo svojej hlave postavil úplne iné. Napriek tomu po dvoch dňoch pobytu v tomto najvyššie položenom hlavnom meste (leží vo výške 3800 metrov nad morom) s úzkymi vybielenými uličkami, domami s plochými strechami, na ktorých sa sušilo seno, zrno, či drevo na zimu, som si zvykol na jeho tajomnú atmosféru a bolo mi tam veľmi príjemne. Až pri odchode z neho ma tak trocha pichlo pri srdci od smútku, že musím odísť. Takisto pripravovaná fraška návštevy na čaj u kráľa Mustangu, Raju Jigmi Palber Bishtu, sa zmenila na celkom príjemné posedenie s týmto 76-ročným panovníkom a rozhľadeným starým mužom, z ktorého sálala silná aura a energia. Dane Bhat.

Mustang Nepal

Na spiatočnej ceste sme tiež prechádzali nádhernou krajinou a vysokými sedlami a navštívili sme aj dve zaujímavé duchovné miesta. Aj keď nie som priaznivcom budhistických kláštorov a popravde ich navštevujem len z povinnosti, návšteva kláštora Ghar Gompa z 8. storočia, skrytého hlboko v bočnom údolí Himalájí, bola pre mňa ozajstným zážitkom. Už miesto, kde bol postavený, bolo veľmi príjemné a meditatívne, usadené vysoko v horách nad údolím a z takmer 1300 rokov starého kláštora sálala naozaj silná energia. Vnútorná výzdoba kláštora bola naozaj krásna, vôbec nie depresívna, ako v mnohých iných kláštoroch. Dane Bhat.

Mustang Nepal

Druhým duchovným miestom na ceste späť bola jaskyňa a malý chrám ukrytý v rokline vysoko v horách, kde meditoval niekoľko rokov známy budhistický duchovný Guru Rinpoche. Tiež pekné a silné miesto. Dane Bhat.

Mustang Nepal

Po 12 dňoch pochodov cez vysoké sedlá, rokliny a úžľabiny sme plní dojmov dorazili do dedinky Johmson, odkiaľ sme sa vzniesli malým lietadielkom ponad obrovské Himaláje a preleteli sme zas naspäť do „civilizácie“. Teraz chodím po uliciach Pokhary, dívam sa na zadymené autá a hluk ulice, zatváram oči a uši a vraciam sa naspäť – vysoko do hôr.

Mustang Nepal

Nechcem končiť tento článok duchovným posolstvom ľudstvu, ako to bolo už v spomínanom filme Mustang, ale viem, že do troch rokov by mala byť hotová cesta, ktorá spojí Kathmandu s Lo Mantangom a tibetskou hranicou. A potom, keď veľké nákladné autá, autobusy a motorky vystriedajú pútnikov s poníkmi a jakmi cez vysoké horské sedlá, to už bude asi naozaj koniec tejto krásnej rozprávky. Alebo začiatok novej? Uvidíme.

Mustang Nepal

Za niekoľko dní moje kroky povedú opäť naspäť na rodné Slovensko, rád vás uvidím, dám si s vami šálku výborného čaju a porozprávam vám viac ako sa zmestilo do tohto článku.

Tashi Delek, váš Sancho

Zažil, napísal a odfotografoval: Stanislav "Sancho" Tomka, Sanchotour
Celá fotogaléria