Nepál

Traja v Nepále – 7. Návrat z hôr

Tak a bolo to tu. Po mrazivej noci a krásnom ráne v Annapurna Base Camp nastal čas na cestu dole. Po nepríjemnej fujavici z predošlého dňa nebolo ani stopy, hory sa ligotal čerstvým snehom. Takto sme si mali zapamätať Annapurnu, Macchapuchhre, Hiunchuli, Tent Peak, Gandharba Chuli a ďalších himalájskych velikánov. Náš pobyt v horách sa pomaly chýlil ku koncu, dole to ale bola ešte pekná štreka. A aby nebola nuda, po ceste sme si spravili pár odbočiek.

 

Traja v Nepále – 6. Annapurna Base Camp

Keď sme dorazili do ABC, už sa stmievalo, ale zato prestalo snežiť. V tábore bolo asi 30 centimetrov čerstvého snehu, vonku ani noha. Boli sme úplne mokrí, unavení, lapali sme po dychu a tak sme nestrácali čas obzeraním, rýchlo sa zaregistrovali a zložili v jednom z kamenných domcov. Izby mali zvonku dvere priamo k posteliam zbitým z dosák a bolo v nich iba o máličko teplejšie ako vonku.

 

Traja v Nepále – 5. Annapurna na dosah

Navnadení výhľadom na Annapurnu sme zbehli z Poon Hill dolu do dediny, zbalili sa a vydali sa na cestu skôr, ako nás začalo opekať horské slnko. Do základného tábora sme to mali ešte štyri dni cesty. Nasledujúce tri noci sme mali stráviť v dedinkách Tadapani, Sinuwa a Himalaya. Annapurna na nás svietila ako maják, ku ktorému sme sa pomaly, ale isto približovali.

 

Traja v Nepále – 4. Jomsom Trek

Konečne nadišiel deň nášho odchodu do hôr - preč z rušných miest, v ústrety prírode a čerstvému vzduchu. Prvá časť nášho treku mala byť v oblasti Jomsom, čo je jednoduchá trasa plná turistických chát a krásnych výhľadov na Himaláje. Z Jomsom treku sme sa chceli odpojiť v osade Ghorepani a pokračovať do ABC - Annapurna Base Camp.

 

Traja v Nepále – 3. Cesta do Pokhary

Pokhara je tretie najväčšie mesto Nepálu, ležiace na severe krajiny, asi 200 kilometrov západne od Kathmandu. Svojou polohou je to ideálne východiskové miesto k himalájskym osemtisícovkám Annapurna, Dhaulagiri a Manaslu. Keďže sme plánovali niekoľkodňový trek v okolí Annapurny, naša ďalšia cesta logicky smerovala sem.

 

Traja v Nepále – 2. Kathmandu

Swayambhunath Stupa KathmanduKathmandu sa v mojich predstavách vždy spájalo s príbehmi o mystických miestach pod Himalájami, miestach kde sa uchovávali tajomstvá vzácnejšie ako zlato a drahokamy, kvôli ktorým sem neustále smerovali kroky učencov, pútnikov a dobrodruhov. Jedno z jeho ďalších mien je Kantipur, čo znamená "Miesto, kde prebýva bohyňa Lakšmí"...

 

Traja v Nepále – 1. Cesta do Kathmandu

Bells in KathmanduJar 2006 bolo zvláštne obdobie, hlavne v týchto končinách – rozumej Nepál, kam sme sa my, traja kamaráti vybrali na cesty. Maobadi sa snažili vymedziť si svoje územia už pár rokov predtým, v krajine pribúdalo ich kontrolných stanovíšť, ale to, čo sa predtým týkalo horských oblastí, približovalo sa teraz k mestám ...

 

Mustang – zakázané kráľovstvo v Himalájach

Pred malou chvíľou som pristál v nepálskom meste Pokhara po fantastickom treku v zakázanom kráľovstve Mustang a nedá mi nenapísať svoje dojmy z tohto fantastického horského kráľovsta ešte skôr, než mi ruch veľkomesta nevyfúkne z hlavy všetky myšlienky, ktoré si odtiaľ nesiem.

 Súvisiace články