Kamokila – havajská dedina

Dedina Kamokila, ležiaca v jednom z ohybov posvätnej rieky Wailua bola miestom, kde si Kaumalii, kráľ ostrova Kauai dával vyrábať svoje vojnové kanoe. Dnes je Kamokila ukážkou života pôvodných obyvateľov havajských ostrovov.

Kamokila

V pôrodnom dome Hale Pohak´u hanau ženy privádzali na svet svojich potomkov keiki. V strede miestnosti je ploský kameň Hale Wa`a, na ktorom rodili.

V pôrodnom dome Hale Pohak´u hanau ženy privádzali na svet svojich potomkov keiki.

Jednotlivé domy boli zrekonštruované tradičnými postupmi z pôvodných materiálov.

Pozostatky chrámu Hei`au. Používal ho kňaz Kahuna na modlenie a uctievanie bohov. V jeho okolí sa nachádza viacero kameňov, na ktorých sa dajú vidieť petroglyfy.

Pozostatky chrámu Hei`au.

Na kameni s petroglyfmi Pohaku je znázornená rieka a rozdelenie území. Na jeho zadnej strane je vyobrazený posol. Petroglyfy sú otočené o 90 stupňov, pretože kameň nie je v pôvodnej polohe, ale tak, ako spadol zo skaly počas hurikánu.

Na kameni s petroglyfmi Pohaku je znázornená rieka a rozdelenie území. Na jeho zadnej strane je vyobrazený posol.

Náčelnícky dom na zhromaždenia Hale Alii Akoa Koa slúžil na súkromné stretnutia náčelníkov a členov kráľovskej vrstvy Kahuna.

Náčelnícky dom na zhromaždenia Hale Alii Akoa Koa slúžil na súkromné stretnutia náčelníkov a členov kráľovskej vrstvy Kahuna.

Do menštruačného domu Hale Pe`a sa uchyľovali ženy počas menštruácie. Plietli tu košíky z listov rastliny hala, vyrábali látku tapa a robili ďalšie drobné práce.

Do menštruačného domu Hale Pe`a sa uchyľovali ženy počas menštruácie.

Mužský jedálenský dom Hale Mua. Muži a ženy jedli oddelene, niektoré typy jedál mali ženy zakázané jesť. Patrili medzi ne napríklad banány, kokosové orechy, červené ryby a bravčovina. Verilo sa, že v týchto jedlách sa skrýva mana – moc potrebná na lov a boj. Bravčovina, ryby, taro, lau lau – tradičné jedlo z bravčoviny zabalenej v liste tara (kalo), chlebovník (ulu) a sladké zemiaky (`uala) sa piekli v peciach Imu. Boli to vlastne jamy v zemi vydláždené kameňmi. V nich sa rozložil oheň, ktorý kamene rozpálil, na ne sa potom uložili pripravené potraviny a prikryli drevom a ďalšími kameňmi.

Mužský jedálenský dom Hale Mua.

Muži a ženy jedli oddelene, niektoré typy jedál mali ženy zakázané jesť.

Dom na spanie Hale Moe. Každá rodina mala svoj vlastný dom, v ktorom mala uložený svoj majetok a kde spala po dlhom dni plnom ťažkej práce.

Dom na spanie Hale Moe

Dom na spanie Hale Moe

Lekárska chyža Hale Lapa`au, ktorú používal Kahuna alebo liečiteľ. Pripravovali sa tu liečivé zmesi z bieleho zázvoru, tradičnej havajskej liečivej rastliny noni, z aloe a kurkumy (olena).

Lekárska chyža Hale Lapa`au

Dom bojovníkov Halau Hula. Miesto, kde muži diskutovali o bojových plánoch a taktikách. Dom rovnakej veľkosti sa používal na vyučovanie tanca Hula.

Dom bojovníkov Halau Hula

Ukážka pôvodných zbraní

Drevený kyjak

Po dedine pobehuje množstvo divých sliepok a pávov, občas tu pobehujú aj divé svine.

Po dedine pobehuje množstvo divých sliepok a pávov, občas tu pobehujú aj divé svine.

V Kamokila rastú rôzne tradičné plodiny ako chlebovník ulu, sú tu políčka s rastlinou Taro, nazývanej aj Poii alebo Kalo. Koreň Tara sa najčastejšie rozdrvil a zmiešal s vodou na kašu. Z orechov zo stromov Kukui sa vyrábali vence, sviečky a lak.

V dedine rastú rôzne tradičné plodiny ako chlebovník ulu.

Prezliekarne Hula Halau používané mužmi Kane a ženami Wahine pri veľkých oslavách.

Prezliekarne Hula Halau používané mužmi Kane a ženami Wahine pri veľkých oslavách.

Hale Kalaimoku – dom "predsedu vlády", ktorý dohliadal na dedinu počas neprítomnosti kráľa.

Hale Kalaimoku – dom predsedu vlády, ktorý dohliadal na dedinu počas neprítomnosti kráľa.

Rieka Wailua

Text a foto: Dano Kurek