O čarovnej flaute a 88 chrámoch na Chrbte korytnačky

V nedeľu 11. júla sa v kauaiskom údolí Lawai, na kopci zvanom 88 svätýň alebo Chrbát korytnačky, konala každoročná Púť za súcit. Táto akcia sa tu koná na vyjadrenie súcitu a porozumenia s ľuďmi rôznych svetových kultúr. Veľkým lákadlom bola aj účasť hudobníka Riley Lee, jedného z najuznávanejších hráčov na japonskú flautu šakuhači. Ako sme zistili, zvuk jeho flauty sprevádza kroky pútnikov v Lawai raz do roka, práve počas tejto udalosti.

Lawai

Lawai

Údolie Lawai na juhu havajského ostrova Kauai bolo oddávna medzi domorodcami považované za posvätné, ozdravujúce miesto. V roku 1904 tu prvá generácia japonských imigrantov vybudovala 88 malých svätýň, ktoré boli miniatúrnou replikou starobylej pútnej trasy 88 chrámov v japonskom Šikoku. Dodnes je to jediné takéto miesto mimo Japonska a zároveň jeden z najstarších budhistických chrámov na Havaji.

LawaiAha Hui E Kala

Roky navštevované miesto ale po roku 1967 prestalo byť udržiavané a začalo strácať v bujnej zeleni, ktorá ho takmer celé pohltila. Až koncom 90-tych rokov sa tomuto miestu aj celému údoliu vrátila jeho dôležitosť v podobe medzinárodného centra súcitu, osvety a kultúrneho porozumenia. Hlavnou inšpiráciou a duchovnou líderkou skupiny nadšencov a dobrovoľníkov bola charizmatická žena, ktorú v komunite volali Grandma Nonaka. Predsedkyňou združenia sa stala a doteraz je Lynn Muramoto.

V prvej fáze bol projekt Aha Hui E Kala – Medzinárodného centra v Lawai, zameraný na kúpu 32 akrov pôdy v údolí Lawai, ktorá bola pôvodne miestom havajského heiau Na Honu – Korytnačieho chrámu a zároveň taoistickým chrámom, šintoistickou svätyňou a chrámom šingonského budhizmu.

Nasledovalo čistenie celého areálu a rekonštrukčné práce, v súčasnosti sa stavia Pavilón súcitu v tradičnom japonskom štýle. Filozofiou centra je vybudovať miesto, na ktorom budú môcť ľudia z celého sveta prísť do styku s ich duchovnými a kultúrnymi koreňmi a tradíciami. Aha Hui E Kala zároveň ponúka a podporuje vzdelávacie programy súvisiace s tradíciami starého Havaja, Japonska, Číny, ale aj ďalších kultúr. V 88 svätyniach bolo vytvorené miesto pre artefakty zastupujúce všetky svetové náboženstvá.

Lawai Lawai

Lynn Muramoto

Foto hore: Lynn Muramoto počas úvodného príhovoru a ohlásenia kultúrneho programu
Dole: Vystúpenie japonských Taiko Drums a tradičné havajské piesne v podaní detského súboru z ostrova Ni ʻihau

Taiko Drums

Riley LeeRiley Lee

Riley Lee je jeden z najuznávanejších hráčov na japonskú flautu šakuhači. Narodil sa V roku 1951 v Texase otcovi čínskeho a matke kaukazského pôvodu, dnes žije striedavo v Austrálii a na Havaji. Jeho tradičný tréning hry na šakuhači zahŕňal aj cvičenie naboso v snehu, hranie pod vodopádom, alebo vo fujavici, až kým mu na konci flauty zamrznutý dych nevytvorili cencúle.

Pred tridsiatimi rokmi dosiahol Riley Lee ako prvý nejaponec titul Dai Shihan - Veľký majster v hre na japonskú tradičnú flautu šakuhači a dodnes zostáva jedným z mála ľudí mimo Japonska, ktorí môžu používať tento titul. Počas svojho pôsobenia odohral množstvo koncertov v USA, Európe a Ázii vrátane vystúpení v Sydney Opera House a Kennedy Center vo Washington DC. Doteraz bolo vydaných viac ako 50 jeho nahrávok.

Od roku 2001 sa Riley Lee pravidelne zúčastňuje na Púti súcitu v Lawai, kde kráča na čele pútnikov až na najvyšší bod kopca. Tam stojí až do ukončenia púte a po celý čas hrá na svojej flaute.

 

VIDEO: História Lawai International Center

Na pútny okruh sa vchádza cez prírodný portál. Pútnici majú pri vchode pripravené palice, ktorými sa môžu podopierať v strmom teréne.

Do svätyniek zvyknú pútnici ukladať malé obetiny, alebo kvety, ktoré sú naokolo k dispozícii. Z vrchola kopca sa nesú čarovné tóny flauty šakuhači.

Súčasťou akcie sú rôzne sprievodné podujatia. Okrem hudobných vystúpení sa tu koná charitatívna dražba, predávajú sa domáce koláče, podáva sa čaj a vystavujú sa bonsaje. Skrátka, príjemne strávené nedeľné popoludnie.

Text a foto: Dano Kurek
Použité pramene: Lawai International Center, Riley Lee – Empty Sky, Tall Poppies 1998