Havajské ostrovy - Kauai

Rytmy z Tahiti na ostrove Kauai

Rytmy z Tahiti na KauaiKaždý rok na prelome júla a augusta pricestujú na havajský ostrov Kauai desiatky tanečníkov a bubeníkov z Tahiti. Koná sa tu festival, na ktorom Havajčania a Tahiťania oslavujú tradíciu tahitských tancov a bubnovania. Heiva I Kaua`i Ia Orana Tahiti, to sú dva dni plné rytmov, tanca a domorodej kultúry.

 

Bon Odori – Tanec radosti

Bon OdoriObon patrí medzi významné japonské tradičné sviatky. Podľa tradície sa počas neho vracajú predkovia do svojich domovov, aby sa stretli so svojimi rodinami. Je to dôležitý čas pre rodinné stretnutia a oslavuje sa aj v japonských komunitách mimo Japonska. Súčasťou festivalu je ľudový tanec Bon Odori, v anglicky hovoriacich krajinách zvaný Obon Dance. Takto vyzerá Obon Dance v Kapaa Hongwanji Buddhist Temple na havajskom ostrove Kauai.

 

Wailua

Hora Maunakapu a rieka WailuaÚdolie rieky Wailua na ostrove Kauai je považované za jedno z najposvätnejších miest v histórii Havajských ostrovov. Havajskí králi si toto miesto vybrali za svoje sídlo, sídlili tu aj hlavní náčelníci ostrova. Legendy hovoria o moreplavcoch, ktorí sa sem doplavili z Tahiti a po návrate domov ospevovali údolie Wailua ako "miesto hojnosti". V 12. storočí bolo slávne po celých Havajských ostrovoch a v častiach centrálnej Polynézie.

 

County Fair Lihue alebo Veselí sa dedina

County Fair LihueMesto Lihue na najstaršom havajskom ostrove Kauai každý rok na konci augusta ožije veľkolepou udalosťou. Je ňou County Fair - farmárska výstava, jarmok a lunapark v jednom, niečo ako tropický Agrokomplex. Turistov tu ale nenájdete, County Fair je záležitosť domácich. Ako sami hovoria, ostrov Kauai je vlastne jedna veľká dedina a toto je ich hodokvas, na ktorom sa všetci stretnú.

 

Holo-holo-ku – miesto narodenia a smrti

Pohaku Ho'ohanauHolo-holo-ku je svätyňa ležiaca blízko východného pobrežia ostrova Kauai, kúsok od hlavnej cesty spájajúcej mestá Lihue a Kapaa. Jej názov by sa dal preložiť ako Bež, bež a neustupuj. Ťažko povedať, ako tento názov súvisí s jej účelom, pretože v dobách starého Havaja sa tu vykonávali ľudské obety. Rovno pri nej sa paradoxne nachádza Pohaku Ho'ohanau – miesto na ktorom sa rodili králi tohoto havajského ostrova.

 

Na Spiaceho obra

NounouPodľa legendy sa tento Havajčanmi milovaný obor potuloval po krajine a všade, kde stúpil vyrastali polia s tarom. Jedného dňa sa hlava dediny rozhodla postaviť nový heiau – chrám. No dedinčania na stavbu čas nemali a tak sa do roboty pustil obor, ktorý to zvládol za dva týždne. Dedinčania mu na jeho počesť usporiadali Luau – veľkú oslavu s množstvom jedla. Obor si po oslave unavený ľahol na odpočinok a leží tak dodnes. Ako kopec zvaný Sleeping Giant, po havajsky Nounou.

 

Preteky v dojení kokosových orechov

Preteky v dojení kokosových orechovČlovek je tvor vynaliezavý a od prírody súťaživý. V rôznych kultúrach sa preto môžeme stretnúť s kratochvíľami ako jazda na prasati, hod kmeňom stromu, rýchlostné jedenie halušiek, pitie piva a podobne. Tropický Havaj ponúka svojim obyvateľom veľa možností, ako naplniť heslo "Chlebovník a hry". Jednou z nich sú aj preteky v dojení kokosových orechov. Samozrejme v tradičnom štýle, za použitia hrubej sily.

 

Kuilau Trail – smer najmokrejšie miesto na Zemi

Kuilau TrailKuilau Trail je sýtozelená túra po tropickom ostrove Kauai s krásnymi výhľadmi. Magické miesto, kde ale určite treba rátať s dažďom. Cesta totiž vedie smerom do vnútrozemia ostrova, kde leží Wai´ale´ale – najmokrejšie miesto ma Zemi.

 

Na káve u Johna

Na káve u JohnaZ Havajských ostrovov sa veľa artiklov nevyváža, jednou z mála výnimiek je tunajšia špecifická káva. Na vývoz ide väčšinou káva pestovaná v slávnej oblasti Kona, ležiacej na "Big Island" Hawaii. Okrem nej sa ale na ostrovoch nachádzajú malé plantáže, produkujúce ručne zberanú kávu pre miestnych gurmánov. Prijali sme pozvanie do jednej takejto kávovej záhrady v Moloa`a Bay.

 

Orech Kukui – symbol Havaja

Orech Kukui – symbol HavajaHoci je Kukui Havajským národným stromom, pôvod tu nemá. Priviezli ho sem Polynézania, ktorí ako prví osídlili Havajské ostrovy. Dôvodov prečo so sebou priviezli do svojho nového domova semienka tohto stromu bolo mnoho.

 

Kealia surfing

Kealia surfingSurfovanie patrí k Havajským ostrovom rovnako neodmysliteľne ako kvetinové vence, tanec Hula a ospalé tóny havajskej gitary. Aj keď je za Mekku surferov väčšinou považovaný ostrov Maui, pláže ako stvorené na surfovanie sa dajú nájsť aj na ostatných ostrovoch. Kealia na ostrove Kauai patrí k tým, ktoré sú pri správnom počasí pre surferov neodolateľné.

 

Kamokila – havajská dedina

KamokilaDedina Kamokila, ležiaca v jednom z ohybov posvätnej rieky Wailua bola miestom, kde si Kaumalii, kráľ ostrova Kauai dával vyrábať svoje vojnové kanoe. Dnes je Kamokila ukážkou života pôvodných obyvateľov havajských ostrovov.

 

Šampónový zázvor

Šampónový zázvor (Shampoo Ginger)Šampónový zázvor – kozmetika Matky Zeme. Šťava zo zrelých kvetov je vhodná na uhasenie smädu, pomáha pri bolesti žalúdka, najbežnejšie je však použitie šťavy na umývanie vlasov a tela. Zoženiete v každej poriadnej záhrade v Pacifiku.

 


Stránka 1 z 2

Súvisiace články