India

Rumtek – sídlo Lámu s čiernou korunou

Rumtek – sídlo Lámu s čiernou korunouBudhistický kláštor Rumtek leží asi 24 kilometrov od Gangtoku, hlavného mesta indického štátu Sikkim. Z Gangtoku sa sem dá dostať autom po kľukatých úbočiach zhruba za hodinu. Uprostred krásnej prírody tu leží najväčší kláštorný komplex v Sikkime, v ktorom sa nachádza aj Karma Shri Nalanda Institute. Budhistické kláštory na celom svete sú známe ako miesta pokoja a mieru. O to viac tu pri vstupe návštevníka prekvapí prítomnosť ozbrojenej stráže.

 

Sarnath – roztočenie Kolesa Zákona

SarnathSarnath, Mrigadava, Risipatana, Jelení háj, Úpadok askétov. Týmito názvami sa označuje miesto, na ktoré sa pred dvetisíc päťsto rokmi vybral Siddhartha Gautama po tom, ako pod stromom Bodhi dosiahol osvietenie, aby tu vykonal svoju prvú kázeň. V nej zhrnul základy náuky, ktorá ovplyvnila životy miliónov ľudí na celom svete. Náuky, ktorá je v dnešných časoch známa pod menom budhizmus.

 

Tso Moriri – Posvätný dar pre živú planétu

Tso MoririJazero Tso Moriri leží v oblasti náhornej plošiny Changthang v indickom Ladakhu vo výške 4595 m n. m. S rozlohou okolo 120 kilometrov štvorcových je najväčším vysokohorským jazerom v transhimalájskom regióne. Jazero je obkolesené údolím Rupshu, jeho severné brehy sú v Ladakhu, východné v Tibete a západné v Zanskare. Tso Moriri bolo v novembri 2000 ako jedno z 26 miest na svete vyhlásené za „Posvätný dar pre živú planétu“.

 

Darjeeling – Potulky v Sídle Hromoklinu

DarjeelingMestečko Darjeeling, ležiace na severozápade Indie, na himalájskom hrebeni vo výške 2200 metrov nad morom, je bezpochyby najviac preslávené produkciou čaju. Ten sa tu pestuje od polovice 19. storočia, samotné mesto má ale oveľa dlhšiu a bohatšiu históriu. Na potulkách po Dorje Ling – Sídle Hromoklinu návštevník natrafí na veci, ktoré mu toto miesto vryjú do srdca.

 

Jazero Dal a plávajúce záhrady Srinagaru

Jazero Dal a plávajúce záhrady SrinagaruV kašmírskom údolí, uprostred sadov plných jabloní a vojakov so samopalmi, v meste Srinagar leží jazero Dal. Pre miestnych obyvateľov je toto jazero trhoviskom, rušnou ulicou, cestou do práce a z práce, aj prácou samotnou. Na jeho vlnách večer zaspávajú vo svojich plávajúcich domoch, aby sa ráno s motykou na člne vybrali do plávajúcej záhrady. Žijú si svoj život v jazernom svete.

 

Chandigarh – Corbusierova betónová záhrada

ChandigarhBudúcnosť miest spočíva v ich minulosti, z ktorej musia vychádzať a ďalej sa rozvíjať. Pandžábska metropola Chandigarh, dieťa Corbusierovho génia, má dnes niečo cez 50 rokov a v tomto prípade sa musíme predovšetkým poučiť z chýb, ktoré tento ambiciózny projekt priniesol. Je odpoveďou na manifest CIAM z roku 1933 a na víziu moderného indického mesta.

 

Varanasi – ráno na Gange

Varanasi – Východ Slnka na GangeIndická rieka Ganga pretečie od svojich prameňov v himalájskom Gangotri cez veľa zaujímavých miest, najviac sa s ňou ale spája mesto Varanasi. Denne sem prúdia zástupy pútnikov, aby v posvätnej rieke vykonali očistný kúpeľ. Hinduistickí veriaci, ktorí cítia svoj skorý koniec sem prichádzajú zomrieť s túžbou, že ich popol bude vsypaný do Gangy. Varanasi je jediné miesto na svete, kde ich duše takýmto spôsobom dosiahnu okamžitú spásu – stav Mókša.

 

Deň na Paharganj

Deň na PaharganjPaharganj je miesto, na ktoré väčšinou vedú prvé kroky cestovateľov, ktorí sa rozhodnú začať svoju cestu po Indii v Dillí. V tejto rušnej štvrti Starého Dillí, plnej obchodov, sa v okolí ulice Main Bazar nachádzajú tie najlacnejšie hotelíky pre batôžkarov. Tí tu zväčša trávia jednu, maximálne dve noci pred tým, ako sa obklopení večným davom ľudí rozhodnú utiecť do niektorej menej rušnej časti Indie.

 

Traja v Indii – Greenhorns

Toto je príbeh troch chalanov, ktorí sa na jar v roku 2006 vybrali na cestu po Indii a Nepále. Každý z nich mal na to možno trochu iné dôvody, ale spájala ich zvedavosť, túžba po slobode a ... to už je vlastne aj dosť, aj keď toho samozrejme bolo viac. Je to príbeh ich PRVEJ cesty do Indie.

 Súvisiace články