Kersko, Hrabal a „Hájenka“

„Jak by tady bylo krásně, kdybych tady nebyl já.“ Túto legendárnu vetu z Menzlových „Slavností sněženek“ pravdepodobne pozná každý milovník filmového umenia, alebo čitateľ kníh Bohumila Hrabala. Viacerí z nás pri sledovaní filmu zatúžili navštíviť túto najslávnejšiu záhradkársku osadu v Čechách, obzvlášť po tom, keď nám kamarát po jednom zo svojich výletov pred rokmi oznámil, že legendárna „Hájenka“ dodnes funguje. Preto sme sa v jeden slnečný novembrový deň vybrali presvedčiť sa o krásach Kerska, „lidičkami“ obývaného lesa neďaleko Nymburku, na vlastné oči, uši a chuťové poháriky.

Kersko

Hoci interiéry zo slávneho filmu v „Hájence“ nenájdete, keďže notoricky známe zábery poľovníckej hostiny sa natáčali v barrandovských štúdiách, rozhodne je treba odporučiť ju ako prvý bod návštevy.

HájenkaPri rozhodovaní či si dáte diviačie „se zelím“, „se šípkovou“, alebo niečo úplne iné, si môžete naplánovať vychádzku rovinatým terénom po stopách tajomných nápisov „Zahrádkáři Kersku“ až k domu, v ktorom dlhé roky  žil a tvoril spisovateľ Bohumil Hrabal. Legenda vraví, že v krčmičke dodnes prebýva duch „pábení“, ktorý zvykne posadnúť neopatrného degustátora povestného čierneho piva, ktoré je podľa nezabudnuteľnej postavy v podaní Rudolfa Hrušínskeho také dobré na krv. Z nejedného mĺkveho návštevníka sa tu akoby zázrakom stáva hrabalovský „pábitel“, takže v Hájenke je väčšinou ako v úli. Niekedy nie je na škodu najvypuklejšie prípady riešiť lepiacou páskou.

Druhým „povinným“ bodom je prechádzka k Hrabalovmu domu. Cestou môžete hľadať spomínané tajomné nápisy a ak by ste mali naďalej „žízeň jako trám“ môžte sa ešte zastaviť pri prameni Sv. Josefa, a ochutnať minerálnu vodu ktorej vraj miestni hovoria „kerka“. Pre tých, ktorí mierne rádioaktívnu kyselku so zvýšeným obsahom jódu a lítia nemôžu, je neďaleko ďalšia reštaurácia s priliehavým názvom „U pramene“.  Kersko sa však nespája iba s pivnou a knedlíkovou kultúrou a príjemným šumom borovíc. Nachádza sa tu aj Lesný ateliér Kuba, kultúrne centrum obce, v ktorom sa konajú výstavy výtvarného umenia. Toto príjemne ospalé rekreačné stredisko obklopuje prírodný park Kersko-Bory, v ktorom sa nachádzajú okrem iného aj dve chránené lokality v rámci programu Natura 2000: Kerské rybníčky a národná prírodná pamiatka Slatinná louka u Velenky.

Zahrádkáři Kersku

Ako všade, aj tu sa pod zdanlivo pokojným povrchom skrýva pohnutá história. Obec Hradištko spomína vo svojej kronike Chronica Boemorum už Kosmas. Uvádza, že Hradištko roku 1088 daroval kráľ Vratislav II. vyšehradskej kapitule. Susediaca pevnosť Kří (alebo Keřsko) patrila od roku 1376 Eliške z Lichtenburku, babičke neskoršieho kráľa Jiřího z Poděbrad. V rokoch 1420-1421 pevnosť zničilo vojsko Žigmunda Luxemburského. Na mieste vypáleného Kří vznikol rybník, ktorý patril k najväčším v rámci poděbradského panstva. Po jeho zániku tu vzniklo rozsiahle polesie.

Zahrádkáři Kersku

V období prvej československej republiky sa stal vlastníkom Kerského lesa statkár Josef Hyross zo Sadskej, ktorý ho v roku 1934 rozparceloval sieťou pravouhlých alejí a pozemky rozpredal záujemcom na výstavbu rekreačných chát. Kersko se malo aj vďaka minerálnemu prameňu stať kúpeľnou obcou s hotelom a bazénom. Neskôr, v päťdesiatych rokoch sa tu okrem iného odohrala aj časť tzv. prvej a druhej odbojovej akcie bratov Mašínovcov. V roku 1965 si tu Bohumil Hrabal s manželkou kúpil chatu na parcele č. 0274, kde napísal mnohé svoje diela, napr. sériu poviedok o „lidičkách“ z Kerského lesa pod názvom „Slavnosti sněženek“ ktoré sa stali predlohou rovnomenného filmu.

Hrabalova chata v Kersku

Hrabalova chata v Kersku

Na Kersko si treba urobiť čas a nikam sa neponáhľať, jeho čaro sa totiž odhalí najmä pri pokojnej prechádzke po miestnych „avenues“, označených jednoducho číslami, tak ako ich manhattanská predloha. Ak budete mať navyše šťastie na počasie, prípadne na farebnú jeseň ako my a nezabudnete si pribaliť aj nejakú Hrabalovu knižku, do ktorej občas nazriete, či už s lepiacou páskou alebo bez, určite návštevu tohto svojrázneho klenotu českej krajiny neoľutujete.

Zahrádkáři Kersku

Zahrádkáři Kersku

Kersko

Text: Braňo Bačík
Foto: Andrej Kurek