Česká republika

Hrad Děvičky

Hrad DěvičkyZrúcaninu gotického hradu Děvičky nájdete pri juhomoravskej obci Pavlov v chránenej krajinnej oblasti Pálava. Vypína sa na vápencovom brale, ktoré je súčasťou masívu Děvín, najvyššieho vrcholu Pavlovských vrchov. Ideálnym východzím bodom k hradu je obec Pavlov, ktorá je okrem vinárstva preslávená aj archeologickými náleziskami z obdobia lovcov mamutov.

 

Valašské múzeum v Rožnove pod Radhoštěm

Valašské múzeum v Rožnove pod RadhoštěmNa východe Českej republiky, v mestečku Rožnov pod Radhoštěm, ležiacom na brehoch rieky Bečvy sa nachádza Valašské múzeum v prírode. Toto drevené múzeum s asi stovkou drevených valašských stavieb je najväčším a najstarším skanzenom v strednej Európe. Skladá sa z 3 častí: Dreveného mestečka, Mlynskej doliny a Valašskej dediny.

 

Južné Čechy a Morava – 3. Český Krumlov

Český KrumlovNaše putovanie po Južných Čechách a Morave pokračuje v meste Český Krumlov. Hrad Český Krumlov je po Pražskom hrade najrozsiahlejším zámockým areálom v Čechách. Pre svoj historický význam bol, podobne ako mesto Český Krumlov, zaradený na zoznam Svetového dedičstva UNESCO. Názov mesta pochádza z nemeckého Krumme Aue, čo znamená Krivý Luh. Bolo to z dôvodu, že leží na meandroch Vltavy, ktoré ráz mesta zásadne ovplyvňujú.

 

Južné Čechy a Morava – 2. Jindřichův Hradec, Červená Lhota, Třeboň

Červená LhotaPrvý deň našich potuliek po Čechách a Morave sme skončili u našich kamarátov v dedinke Doupě pri Telči. Nasledujúci deň sme si dali skutočne veľký cieľ – návštevu a prehliadku štyroch miest. Hneď ráno sme sa presunuli okolo slnkom zaliatych makových polí a rybníkov do prvého z nich – Jindřichovho Hradca. V ten deň sme sa ešte mali pozrieť do Červenej Lhoty, Třeboně a na večer sa dostať do Českého Krumlova.

 

Kersko, Hrabal a „Hájenka“

Hrabalova chata v Kersku„Jak by tady bylo krásně, kdybych tady nebyl já.“ Túto legendárnu vetu z Menzlových „Slavností sněženek“ pravdepodobne pozná každý milovník filmového umenia, alebo čitateľ kníh Bohumila Hrabala. Viacerí z nás pri sledovaní filmu zatúžili navštíviť túto najslávnejšiu záhradkársku osadu v Čechách, obzvlášť po tom, keď nám kamarát po jednom zo svojich výletov pred rokmi oznámil, že legendárna „Hájenka“ dodnes funguje.

 

Južné Čechy a Morava – 1. Třebíč a Telč

TelčPár našich priateľov sa rozhodlo, že si v lete urobia roadtrip po Južných Čechách – za históriou, za vodou, za krásou a aj za pivom. Zdal sa mi to dobrý nápad a tak som sa rozhodla seba a svoju trojčlennú rodinu pripojiť k účastníkom. Po dlhých debatách, hľadaní, čítaní a prepočítavaní nám vyšla nasledujúca trasa: Bratislava – Třebíč – Telč – Jindřichův Hradec – Červená Lhota – Třeboň – Český Krumlov – Šumava a v nej Horní Vltavice a Železná Ruda. V prvý deň sme navštívili Třebíč a Telč.

 

Hazmburk

HazmburkNa vrchole strmého čadičového kopca pri obci Klapý, asi 14 km juhozápadne od mesta Litoměřice sa týči zrúcanina gotického hradu Hazmburk. Ak sa niekedy rozhodnete navštíviť neďaleko stojaci Říp, oplatí sa rozšíriť si výlet aj o túto dominantu Českého stredohoria.

 

Hrad Brumov

BrumovNeďaleko hraníc medzi Českou a Slovenskou republikou, v okrese Zlín, na kopci nad mestečkom Brumov-Bylnice, stoja nenápadné zvyšky starého hradu. Bol tu postavený v polovici 13. storočia ako strážny hrad Vlárskeho priesmyku a patrí medzi najstaršie na území Čiech. Na mieste, kde bol neskôr vybudovaný brumovský hrad vzniklo už v 1. storočí p. n. l. hradisko ľudu púchovskej kultúry.

 

Hukvaldy

HukvaldyMedzi Novým Jičínom a Frýdkom Místkom v lone malebnej prírody sa ukrývajú ruiny hradu Hukvaldy. Tento prekrásny hrad sme „našli“ iba náhodou a zamknuté brány dvakrát ukryli jeho krásu pred naším zrakom. Otvorené boli až na tretí krát.

 Súvisiace články