Trakai

Len necelých 30 km od Vilniusu a celkom iný svet. Trakai – mesto rozkladajúce sa na brehoch dvoch jazier, úžasná karaimská kultúra a ostrovný hrad z pálených tehál.

Ak by ste na toto miesto išli rovnako ako my vlakom (po širokorozchodnej trati) môžete sa tešiť nielen na samotný hrad, ktorý je cieľom mnohých domácich alebo zahraničných turistov, ale aj na príjemnú cestu k nemu. Celá cesta k hradu je lemovaná krásnymi, farebnými, drevenými domčekmi a loďkami v litovských farbách.

Tento zaujímavý vzhľad súvisí najmä s karaimskou menšinou, ktorá je v najviac zastúpená práve v Trakai. Dajú sa tu nájsť aj reštaurácie, ktoré ponúkajú tradičné karaimské kibinai (pečené pirôžky s rôznymi náplňami), najčastejšie podávané spolu s kvassom (chlebovým nápojom), ktorý chutí a hlavne vonia ako kombinácia chleba a javorového sirupu.

Po prekonaní dvoch mostov sa dostanete na ostrov, na ktorom stojí spomínaný hrad. Krásnu farbu má hlavne poobede alebo podvečer, pri západe slnka. Vnútri sa nachádza Trakaiské historické múzeum, ktoré zahŕňa výstavu zbraní, miestnych oblekov a podobne. My sme radšej investovali do požičania šliapadla a pozreli sme si hrad z jazera. Samozrejme je možné požičať si aj loďku, najlepšie v litovských farbách alebo sa zviesť na vodnom taxíku, či jachte.

Text a foto: Michaela Havranová