Cestovanie a cestopisy

Druhá šanca pre Etiópiu (a pre mňa)

Druhá šanca pre EtiópiuVzhľadom na extrémny zážitok spred desiatich rokov sa Ramona Schwarz uzatvorila pred Etiópiou navždy. Napriek tomu sa tam opäť vydala so svojím motocyklom. Začína cesta plná prekvapení, na ktorej jej krajina ukáže svoju novú, doteraz neznámu stranu. Jej starý obraz Etiópie akosi už nesedí s terajšou pozitívnou atmosférou.

 

Opätovné stretnutie so Škótskom

Opätovné stretnutie so ŠkótskomZotrela som pavučinu zo starej, ošúchanej mapy Škótska, ktorú Herbert našiel na povale a zasunula som ju do priehradky tankvaku. Trasa, ktorú predtým vyznačil vybledla, ale bola rozpoznateľná. Chceli sme ju nasledovať. Na motorke, ktorá vtedy vlastne ešte nebola, aspoň nie oficiálne.

 

Offroad z Kanady do Mexika

Offroad z Kanady do MexikaTakmer šesť rokov som na cestách okolo sveta len s mojou motorkou, stanom a fotoaparátom. Medzičasom mám pauzu v kanadskom Vancouveri a vychutnávam si výdobytky civilizácie – horúcu sprchu, pohodlnú posteľ a hlavne taliansky kávovar. V skorých ranných hodinách zazvoní telefón v byte môjho starého priateľa Paula ...

 

Hrad Děvičky

Hrad DěvičkyZrúcaninu gotického hradu Děvičky nájdete pri juhomoravskej obci Pavlov v chránenej krajinnej oblasti Pálava. Vypína sa na vápencovom brale, ktoré je súčasťou masívu Děvín, najvyššieho vrcholu Pavlovských vrchov. Ideálnym východzím bodom k hradu je obec Pavlov, ktorá je okrem vinárstva preslávená aj archeologickými náleziskami z obdobia lovcov mamutov.

 

Montserrat – miesto medzi nebom a zemou

MontserratPri dlhšom pobyte v Barcelone niekedy dobre padne jedno- až dvojdňový výlet do okolia. Mnohí turisti dokonca aj počas predĺženého víkendu obetujú jeden deň návšteve mysticky a nadpozemsky pôsobiaceho „pohoria“, ktorého nezameniteľný vzhľad mu dal meno Pílová, alebo aj Zubatá hora.

 

Zem, ktorá je stredom (2. časť)

Ako vyzerá čínska Pokiaľ občas radi zájdete na "čínu" do ázijského bistra, tak sa pripravte, že sa v tomto článku dozviete o jedlách, ktoré ste si s čínskou kuchyňou zaručene nespájali. Možno sa vám budú zbiehať slinky nad pekinskými špecialitami a možno neodoláte a vyberiete sa niektorú z nich ochutnať priamo v Číne.

 

Angkor Vat

Angkor WatOblasť Angkor je najznámejšou starovekou pamiatkou v Kambodži a zároveň jej hlavnou turistickou atrakciou. Tento klenot kráľovstva Khmérov leží v džungli niekoľko kilometrov severne od mesta Siem Reap a zaberá neuveriteľných 400 štvorcových kilometrov. Jeho hlavný chrámový komplex Angkor Vat je symbolom Kambodže a od roku 1863 aj súčasťou kambodžskej vlajky. Vrcholnú podobu dostal v prvej polovici 12. storočia za vlády Surjavarmana II.

 

Chrám literatúry – najstaršia univerzita Vietnamu

Chrám literatúryChrám literatúry Van Mieu v Hanoji má kľúčový význam pre rozšírenie konfuciánskej náuky v starom Vietname. Úspešní absolventi univerzity sa mohli vydať na dráhu štátneho úradníka alebo predať svoje skúsenosti ďalším žiakom a rozširovať tak vzdelanosť po celej krajine. Hoci stále išlo o tzv. úradnícke skúšky, v čase kedy sa konali znamenali niečo iné ako si dnes predstavujeme my.

 

Etnografické múzeum v Nide

Etnografické múzeum v NideLitovské mestečko Nida je okrem krásnej prírody známe aj dlhou námornou, konkrétnejšie rybárskou históriou, ktorú tu cítiť na každom kroku. Veľa lodiek, majáky a typické námorné „značky“ všade, kam sa pozriete. Koncentrácia všetkých týchto znakov sa ešte viac zvyšuje v etnografickom múzeu.

 

Rumtek – sídlo Lámu s čiernou korunou

Rumtek – sídlo Lámu s čiernou korunouBudhistický kláštor Rumtek leží asi 24 kilometrov od Gangtoku, hlavného mesta indického štátu Sikkim. Z Gangtoku sa sem dá dostať autom po kľukatých úbočiach zhruba za hodinu. Uprostred krásnej prírody tu leží najväčší kláštorný komplex v Sikkime, v ktorom sa nachádza aj Karma Shri Nalanda Institute. Budhistické kláštory na celom svete sú známe ako miesta pokoja a mieru. O to viac tu pri vstupe návštevníka prekvapí prítomnosť ozbrojenej stráže.

 

Vasa Museet

Vasa MuseetVasa Museet v stockholmskom Djurgårdene je múzeum najväčšej bojovej lode svojej doby, ktorá nakoniec v boji nikdy nebola. Vasa sa kvôli chybám v konštrukcii potopila hneď počas svojej prvej plavby v roku 1628. Vďaka konzervačným vlastnostiam chladných vôd Baltského mora ju môžu návštevnívi Vasa Museet obdivovať v takmer neporušenom stave.

 

Rytmy z Tahiti na ostrove Kauai

Rytmy z Tahiti na KauaiKaždý rok na prelome júla a augusta pricestujú na havajský ostrov Kauai desiatky tanečníkov a bubeníkov z Tahiti. Koná sa tu festival, na ktorom Havajčania a Tahiťania oslavujú tradíciu tahitských tancov a bubnovania. Heiva I Kaua`i Ia Orana Tahiti, to sú dva dni plné rytmov, tanca a domorodej kultúry.

 


Stránka 1 z 9

Súvisiace články