V znamení čajového lístka

Malé divadlo kjógenu, Foto: Darek Jedzok130 druhov čaju, chute, vône a zážitky z najodľahlejších zákutí planéty – to všetko mohli okúsiť návštevníci festivalu Svátek čaje, ktorého druhý ročník sa konal minulý víkend na těšínskom zámockom návrší.

Akcia sa skladala z dvoch častí – odbornej konferencie a programu pre verejnosť. Piatkové cestopisné prednášky nás zaviedli do Laponska, Kambodže alebo na Srí Lanku. Záujemci o ručné práce sa mohli priučiť skladaniu origami, pleteniu z prútia, tvarovaniu bonsajov alebo vypaľovaniu japonskej keramiky raku, prípadne zúčastniť na workshope jogy.

Členovia fotografického kolektívu Babel Images sa počas svojej prednášky podelili o zážitky z ciest po celom svete a upozornili na nástrahy a problémy, s ktorými sa môže stretnúť fotograf-cestovateľ. Súbor Malé divadlo kjógenu pobavil obecenstvo vtipnou japonskou fraškou.

Program na hlavnej scéne zahájil meditatívny koncert gongov a tibetských mís, večer vystúpilo duo Tara Fuki a prvý deň akcie ukončilo spoločné vystúpenie Ivy Bittovej a Vladimíra Václavka, ktorí predviedli skladby zo sólových projektov, ale aj spoločné piesne z albumu Bílé inferno.

Iva Bittová, Foto: Mieszko Stanislawski

Karpaty Magiczne, Foto: Darek JedzokSobota prebiehala v znamení cestopisných prednášok. K najnavštevovanejším patrili stretnutia s predstaviteľmi dvoch odlišných generácií poľských cestovateľov: etnológom Januszom Kamockim – prvým Poliakom, ktorý sa osobne stretol s Dalajlámom a Tomkom Michniewiczom – horlivým propagátorom lacných výjazdov do celého sveta bez pomoci cestovných kancelárií. Vďaka nim sme sa pozreli do Tibetu a juhovýchodnej Ázie, ďalšie prednášky divákom priblížili napríklad Irán alebo Karibské ostrovy.

Pod korunami stromov sa konali workshopy tai chi, aikido, bubnovania a varenia podľa tradičnej čínskej medicíny. Nezabudnuteľné zážitky priniesli komorné koncerty a hudobné workshopy prebiehajúce vo vnútri stredovekej rotundy na zámockom návrší.

Večer sa hudba vrátila na hlavnú scénu. Po poľskom súbore Slavonica vystúpil inštrumentalista a muzikológ Vlastislav Matoušek, známy hráč na japonskú flautu šakuhači. Do Indie nás zaviedol koncert tradičných nástrojov v podaní tria Asavari, kultový poľský projekt Karpaty Magiczne predviedol pôsobivú prehliadku etnických zvukov prepojených s elektronikou a experimentálnou hudbou, celý festival uzavrel koncert formácie Lechistan, spájajúci jazz a turecké a perzské nástroje so skladbami Fryderyka Chopina.

Karpaty Magiczne, Foto: Mieszko Stanislawski

Festival bol rovnako ako minulý rok venovaný dobrej veci – výťažok z akcie bude venovaný na výstavbu kliniky v oblasti Dolpo v Nepále. V porovnaní s minulým ročníkom akcie došlo k výraznému rozšíreniu programu a tiež k nárastu návštevnosti – všetko teda poukazuje na to, že budúci rok Těšín opäť zavonia čajom.

Svátek čaje, Foto: Mieszko Stanislawski

Projekt Svátek čaje bol zrealizovaný s finančnou podporou Európskej únie.

Foto: Darek Jedzok, Mieszko Stanislawski