Čajová kultúra

Mirka, Petr a Doupě plné keramiky

Doupě plné keramikyMirka Randová a Petr Novák – čoraz známejšia dvojica keramikov „operujúcich" v Keramickom centre Doupě, vybudovanom v bývalej kamenárskej usadlosti uprostred krajiny plnej rybníkov neďaleko mesta Telč. Ich keramiku, v ktorej sa spája umelecký cit, remeselná zručnosť a perfektná funkčnosť ocenilo už množstvo čajomilov a pestovateľov bonsajov. Z dlho plánovaného profilu dvoch keramikov nakoniec vznikol tento rozhovor približujúci ich prácu a umenie.

 

Čierny čajový dom

Čierny čajový domČajový dom sa zrkadlí na vodnej hladine na južnom okraji veľkorysej záhrady. Celý je zahalený do čierno opálených smrekovcových dosák, podľa ktorých bol pomenovaný ako Čierny čajový dom. Je to miesto stretnutia s priateľmi a rodinou, miesto na misku dobrého čaju.

 

Jiří Duchek a keramika z Mutějovic

Jiří DuchekJiří Duchek – český kuchár a hrnčiar, publicista, narodený v Prahe v roku 1970. Človek mnohých tvárí, muž jednej ženy a otec dvoch detí. Profil keramika – drevopaliča, autora veľmi osobitej čajovej keramiky.

 

Petr Novák a jeho čajová keramika

Petr Novák a jeho čajová keramikaObjavte s nami krásu originálnej, ručne vyrábanej keramiky. Keramik Petr Novák o svojej práci a čajovej keramike vypaľovanej v peci na drevo pri teplote 1300°C.

 

Čajový dom pod klobúkom

Čajový dom pod klobúkomLenka Křemenová a David Maštálka o ich najnovšom čajovom dome:
Klobúk
je už tretí čajový dom, ktorý sme zrealizovali. Podobne, ako predchádzajúce čajové domy ponúka priestor na stretnutia pri miske čaju a príjemné útočisko pod strechou v čarovnej záhrade. Minimálny dom na stretnutia je pre nás výzvou, ako navrhnúť malý, príjemný priestor, ktorý vo vnútri ponúka výnimočnú atmosféru – akési vnútorné tajomstvo, ktoré si človek môže vychutnať až po vstupe, pretože zvnútra sa ponúka odlišná perspektíva vonkajšieho sveta.

 

Čajový dom v záhrade – minimálny priestor na stretnutia

Čajový dom v záhradeNa úpätí kopca, ktorý oddeľuje pražský Hloubětín od Aloisova nájdete malú záhradu. Je nenápadná, trochu divá, ale pôvabná. Každý rok tu na jar vykvitne čerešňa a pár ovocných stromov, v lete vám pohľad na mraky lemujú steblá trávy. Kde inde postaviť čajový dom, ako práve v záhrade, ktorá ponúka príjemné útočisko v tieni zlatého dažďa.