Čajová chyža – články o čaji a čajovej kultúre

Mirka, Petr a Doupě plné keramiky

Doupě plné keramikyMirka Randová a Petr Novák – čoraz známejšia dvojica keramikov „operujúcich" v Keramickom centre Doupě, vybudovanom v bývalej kamenárskej usadlosti uprostred krajiny plnej rybníkov neďaleko mesta Telč. Ich keramiku, v ktorej sa spája umelecký cit, remeselná zručnosť a perfektná funkčnosť ocenilo už množstvo čajomilov a pestovateľov bonsajov. Z dlho plánovaného profilu dvoch keramikov nakoniec vznikol tento rozhovor približujúci ich prácu a umenie.

 

Čo ponúkne festival Svátek čaje 2012

Guatemala - foto Anna MoszkoVychutnať koncerty, workshopy, prednášky cestovateľov a tisíc misiek čaju si môžete počas štvrtého ročníka multikultúrneho festivalu Svátek čaje, ktorý sa bude konať v dňoch 8. – 9. júna 2012 na Zámockom vrchu v Cieszyně.

 

Nepečené matcha guľky

Nepečené matcha guľkyRecept na sladké guľky s matchou. Tento zaujímavý dezert obsahuje vďaka zelenému čaju veľa antioxidantov, vitamínov A, B, C, E, P a aminokyseliny, zároveň ale aj slušné množstvo kofeínu.

 

Slávne záhrady Darjeelingu: Jungpana

JungpanaMeno záhrady Jungpana sa viaže k legende z čias, keď bola oblasť Darjeelingu pokrytá nepreniknuteľnými lesmi. Bolo to ešte pred tým, ako sa tu začal pestovať čaj. Hovorí sa, že sa tu jedného dňa vydal anglický gentleman na lov so svojím sprievodcom menom Jung Bahadur ...

 

Pu-erh – história čaju z konských karaván

Pu-erhHistória čaju Pu-erh nie je úplne jednoznačná, o okolnostiach jeho vzniku a výroby sa často debatuje. Na tému Pu-erh bolo napísaných veľa kníh, pojednávajúcich o jeho pôvode, príprave, chuti a liečivých vlastnostiach. Tento článok je úvodom, poskytujúcim základné informácie o pôvode a historických okolnostiach za ktorých tento veľmi špecifický čaj vznikol.

 

Alishan Oolong – čaj z Hory Ali

Pohorie Alishan patrí na Taiwane k vyhľadávaným cestovateľským miestam. Okrem nádhernej prírody, čerstvého vzduchu a lesnej železničky vybudovanej začiatkom 20. storočia Japoncami, tento vysokohorský región láka všetkých milovníkov taiwanských oolongov.

 

Príbeh čaju Meghma

Záhrada Meghma bola založená pracovným aktivistom z Darjeelingu menom Madan Tamang, v roku 1999. Nachádza sa v odľahlom Kalikhopskom údolí, v oblasti Ilam, v severovýchodnom rohu Nepálu neďaleko hraníc Darjeelingu.

 

Gokuchanin – Hanhakoucha Musashikaori

Gokuchanin – Hanhakoucha MusashikaoriJoshiaki Hiruma je medzi japonskými čajovými producentmi ojedinelý zjav. Popri perfekcionizme v – hlavne ručnom – spracovaní neúnavne experimentuje a snaží sa dať svojim čajom punc originality. A to sa mu darí nadmieru. Kto mal možnosť ochutnať niektoré z jeho čajov, asi už od neho neočakáva "tradičné japonské" chute. Gokuchanin totiž pri každom čaji ponúka nejaké prekvapenie.

 

Svátek čaje 2012

Svátek čajeMultižánrový festival Svátek čaje privíta návštevníkov v dňoch 8. – 9. 6. už štvrtý raz. Milovníci čaju, cestovania a dobrej festivalovej pohody sa opäť stretnú v Českom Těšíně a Těšíně.

 

Čierny čajový dom

Čierny čajový domČajový dom sa zrkadlí na vodnej hladine na južnom okraji veľkorysej záhrady. Celý je zahalený do čierno opálených smrekovcových dosák, podľa ktorých bol pomenovaný ako Čierny čajový dom. Je to miesto stretnutia s priateľmi a rodinou, miesto na misku dobrého čaju.

 

Zmrzlina z čaju matcha

Zmrzlina z čaju matchaMáločo osvieži v horúcom dni lepšie ako dobrá zmrzlina. V zmrzline vyrobenej z práškového čaju matcha sa navyše spájajú nezvyčajná, exotická chuť, zdraviu prospešné látky a povzbudzujúce účinky zeleného čaju.

 

Li Shan Oolong

Tento čaj je na Taiwane považovaný za kráľa vysokohorských oolongov. Narastajúci dopyt prináša množstvo napodobenín, ktoré nepochádzajú z hory Li Shan. Špičkový Li Shan Oolong pochádza z čajových záhrad, ktorých nadmorská výška je vyššia ako 2000 m n. m.

 

Slávne záhrady Darjeelingu: Castleton

O tejto čajovej záhrade obkolesenej zasneženými vrcholmi Himalájí a zelenými svahmi darjeelingských kopcov sa hovorí, že produkuje „créme de la créme" všetkých darjeelingských čajov. Bola pomenovaná podľa budovy pripomínajúcej zámok, ktorá doteraz stojí v Kurseongu - Castleton.

 

Oriental Beauty

Oriental BeautyDong Fang Mei Ren (Oriental Beauty, Kráska z Orientu) a Bai Hao (Biely vlas) sú rôzne názvy pre tento silnejšie oxidovaný taiwanský oolong z oblasti Hsinchu. Pravý Oriental Beauty oolong je pestovaný organicky z kultivaru Chin Shin Da Ba. Čajové lístky sú počas rastu nahryznuté malým skákajúcim hmyzom Jacobiasca formosana Paoli. Tak dochádza k čiastočnej oxidácií už počas dozrievania lístkov.

 

Jiří Duchek a keramika z Mutějovic

Jiří DuchekJiří Duchek – český kuchár a hrnčiar, publicista, narodený v Prahe v roku 1970. Človek mnohých tvárí, muž jednej ženy a otec dvoch detí. Profil keramika – drevopaliča, autora veľmi osobitej čajovej keramiky.

 

Masala čaj

Tento spôsob prípravy čaju sa asi najviac preslávil v Indii, ale často sa používa aj v Nepále. Zmes korenia na Masala čaj býva na rôznych miestach vždy trochu iná, líši sa aj postup prípravy. Čaj sa väčšinou varí v obrovských hrncoch a predáva sa skoro všade, nikdy nechýba na vlakových nástupištiach.

 

Formosa Oolong – čaj z Krásneho ostrova

Taiwanský oolong je známy vo svete aj pod názvom Formosa Oolong, či Wulong. Prvé označenie (v preklade „krásny“) pochádza od portugalských moreplavcov, ktorí ostrov navštívili v roku 1544, ale nikdy ho nekolonizovali. Wulong („čierny drak“) je fonetickou transkripciou čínskych znakov a označuje čiastočne oxidované čaje.

 

Darjeeling – legenda vysokohorských čajov

darjeeling tea gardenHistória tohoto vyhláseného čaju s nezameniteľnou chuťou sa začala písať v roku 1841, keď si v záhradke pri svojom dome v Darjeelingu zasadil pár čajových kríkov miestny vojenský lekár, doktor Arthur Campbell. Niekoľko rokov po jeho botanickom experimente boli v Darjeelingu vysadené prvé čajové záhrady.

 

Jedna miska a Lu Xue Ya

Jedna miska a Lu Xue YaNa prechádzke v lese stačí miska, trocha čaju a termoska s horúcou vodou. Tento raz to bol čaj Fu Jian Fu Ding Tai Mu Lu Xue Ya AAA 2012 – horský zelený čaj z provincie Fujian a plytká, otvorená "letná" miska od Jiřího Duchka.

 

Matcha Latte

Matcha LatteJaponský čaj Matcha v sebe ukrýva veľký potenciál a dá sa pripraviť rôznymi, aj menej tradičnými spôsobmi. Dnes vám ponúkame recept na prípravu Matcha Latte. Odporúčame ho vyskúšať čajomilom, ale aj všetkým chuťovým experimentátorom. Jeho príprava je jednoduchá, nenáročná na čas a výsledok je veľmi zaujímavý.

 

Cesta za čajovou miskou

Cesta za čajovou miskouPozývame vás na výstavu čajových misiek od keramikov Martina Hanuše a Jiřího Duchka „Cesta za čajovou miskou“. Výstava, na ktorej budú okrem čajových misiek prezentované aj kresby historika umenia a esejistu Josefa Kroutvora sa bude konať v bonsajovej záhrade Sošintei, slávnostné otvorenie prebehne 18. mája 2011 o 17-tej hodine.

 

Petr Novák a jeho čajová keramika

Petr Novák a jeho čajová keramikaObjavte s nami krásu originálnej, ručne vyrábanej keramiky. Keramik Petr Novák o svojej práci a čajovej keramike vypaľovanej v peci na drevo pri teplote 1300°C.

 

Slávne záhrady Darjeelingu: Margaret`s Hope

Margaret`s HopeMargaret’s Hope je jedna z najslávnejších čajových záhrad v Darjelingu. Leží na severnej strane malebného údolia Kurseong a bola založená v prvých rokoch 20. storočia. Pôvodne bola známa pod menom Bara Ringtong. Nezvyčajný názov „Margaretina nádej" dal záhrade v roku 1927 jej majiteľ, pán Cruikshank, a viaže sa k nemu smutný príbeh.

 

Festival Svátek čaje 2011

Festival Svátek čaje 2011Festival „Svátek čaje” organizovaný občianskym združením Čajový institut nie je len tak hocaká udalosť. Okrem toho, že je jednou z mála akcií na území Českej republiky a Poľska, na ktorej sa nepodáva alkohol v akejkoľvek podobe, ponúka aj rôznorodý program a možnosť spoznania kultúr mnohých štátov a národov. Významnou súčasťou festivalu je čajová konferencia určená predovšetkým ľuďom z čajovníckej brandže.

 

Čajový dom pod klobúkom

Čajový dom pod klobúkomLenka Křemenová a David Maštálka o ich najnovšom čajovom dome:
Klobúk
je už tretí čajový dom, ktorý sme zrealizovali. Podobne, ako predchádzajúce čajové domy ponúka priestor na stretnutia pri miske čaju a príjemné útočisko pod strechou v čarovnej záhrade. Minimálny dom na stretnutia je pre nás výzvou, ako navrhnúť malý, príjemný priestor, ktorý vo vnútri ponúka výnimočnú atmosféru – akési vnútorné tajomstvo, ktoré si človek môže vychutnať až po vstupe, pretože zvnútra sa ponúka odlišná perspektíva vonkajšieho sveta.

 


Stránka 1 z 2